Ja, jag "kollar " er.
Efter alla inlägg och debatter om mördarsniglar, och alla sniglar som är "trampsniglar", så kollar jag er.
Nå, vill ni ha svar? Är det en mördarsnigel som kikar fram här?

Svar:
Jag vet inte.
Och det är en sak,
jag är ingen expert. Experternas svar är:
Det är troligt, men inte säkert. Det kan vara en röd skogssnigel, den varierar mycket i färg, och det kan även vara en korsning.
CITAT
Enda sättet att säkert bekräfta arten är att Du skickar något eller några exemplar så att Ted v. P. kan analysera dem anatomiskt
Då har jag skickat alla dessa foton, plus några till, och de har analyserats av åtminstone två personer på Göteborgs Naturhistoriska Museum.
Själv tycker jag det är synd att alla "sniglar" automatiskt blir "trampsniglar" (men vad kan man förvänta av någon som är sponsrad av Round Up

)
Särskilt synd tycker jag det är när de vackra och harmlösa pantersniglarna (som inte ens hyser en avlägsen likhet) blir till tramp, eller saltlösninger. För att inte tala om vår fina röda skogssnigel.
Och den svarta - som har alla sina färgvarianter ända ner till vitt - vad gör den för ont?