Tuvalina
Dottern har fått massor av popmajskolvar och vill göra popcorn. Jag antar att majsen behöver torkas först, men hur? Kvar på kolven? Eller ska jag ta av dem och låta dem torka på papper? Hur lång tid tar det att torka dem?

Hoppas nån har svar, både jag och dottern skulle bli glada!
Preussen
du kan torka dem på kolven, har du ett pannrum så häng dem där.
katah
Vi har odlat popmajs några år.
Vår riktmärke har varit melodifestivalen på vintern.
Då är det dax att poppa dom, men vi torkar dom i kökshyllan.

Det går snabbare på värmepannan, hur snabbt blir dom torra då Preussen?
Preussen
nu är det så länge sedan jag torkade majs i pannerummet, kanske 20 år sen. det är ett varmt och bra ställe så torka där först och tröska sen.
sara i landet
Hittade detta från förra året och jag undrade precis detta med nu när frosten kommer. Men vad jag mer undrar är om man ska skala av blasten innan de torkas?
katah
Jag har alltid skalat bort alla blad innan jag har tagit in majskolven.
Sedan står dom bara på hyllan tills vi poppar dom på vårkanten.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon