|
malcolm
24-09-2010, 19:09
Med risk för att verka generaliserande så anser jag att de som äger sitt eget boende, bostadsrätt och/eller villa /radhus bryr sig mer om miljön och energiförbrukning. Såg ett inslag om sopsortering från Gävle där man kollat hur folk beter sig egentligen och det visade sig att de som bor i hyresbostäder slarvar mest vad det gäller sopsortering och det är ett känt faktum att hyresgäster slösar mer med tex. varmvattnet. Detta beteende har jag även sett bland vänner och bekanta som bor i lägenhet,varför stänga av duschen medan man tvålar in sig? Hyran är ju ändå densamma... vilket är ett minst sagt kortsiktigt tänkande då hyresgästen i slutändan får betala ändå.
Hyresgästen verkar ha ett slags hat till sin hyresvärd som han/hon tycker stjäl pengar från individen och att slösa med varmvattnet kan vara en lämplig hämd utan att tänka på att det slår tillbaka på ett eller annat sätt. Många värdar har infört soprum eller sopskåp på gården där folk skall kunna sortera sina sopor men det har visat sig att det inte fungerar då folk kastar saker lite hipp som happ ändå. Läste i an annan tråd om hur villägare utnyttjade hyreshusens sophantering för att få lättare soptunnor och därmed lägre avgift och det beteendet är helt förkastligt. Där jag bor betalar man en fast avgift för sophämtningen och sedan spelar det ingen roll om man kastat 1 eller 50 kg i tunnan.
Under en period åkta jeg runt och bytte elmätare hos folk och det var en himmelsvid skillnad på hur folk betedde sig trots att man förvarnat om att man skulle komma, de som bodde i sitt eget ägandes boende som bostadsrätter/villor/radhus var oftast hemma eller förvarnade om att de ville byta tid om det inte passade medan rena hyresgäster helt enkelt struntade i det hela som om det inte var deras boende och ansvar.
Jag håller inte riktigt med. I områden där elen ingår i avgiften på bostadsrätter slösas det väldigt. Ett område i storsthlm som jag har inblick i var energiförbrukningen 25% större än i ett motsvarande område där elen inte ingår. När det ändrades till individuella elmätare sjönk förbrukningen med ca 30% till att börja med för att sedan öka med 5% och landa på samma nivå som områden som hela tiden inte haft "gratis" el.
Huggorm
24-09-2010, 19:49
Ur miljösynpunkt borde både vatten, varmvatten, värme och el betalas efter förbrukning av hyresgäster, samt även sopor. Då skulle nog folk börja tänka sig för och spara.
mamamaggan
24-09-2010, 20:01
Håller med om en del saker , t ex varmvattnet och elen där den ingår i hyran .
Bor själv i en bostadsrätt där man går ut med info om bl a varmvattnet och soporna. Tror att det " tar " mer när man får veta att dessa saker påverkar vår avgift = " hyra " .
Att man " hatar " sin hyresvärd är väl att ta i men vi har diskuterat det här med kompisar och det man vänder sig mot är nog mest att hyresvärden tar så hög hyra att h*n gör en , vad en del tycker , oskälig vinst.
Att h*n inte reparerar , trots den höga hyran osv och att man egentligen inte får veta vad hyrespengarna går till. Man kanske skulle börja redovisa sådant men det kanske inte hyresvärden vill alla gånger .
ängsvädd
24-09-2010, 20:02
Det borde vara el- och vattenmätare i alla bostäder, det skulle spara mycket energi och vatten
mamamaggan
24-09-2010, 20:05
Det har varit tal om sätta in vattenmätare till varje lägenhet i våran bostadsrättsförening men det visar sig bli dyrare än vad vi skulle kunna spara in. Nu gäller det naturligtvis inte bara pengar men ...........................
Äger man sitt boende är man givetvis mer rädd om det. Det är ju ett kapital. På köpet så får man oftast en bättre o trevligare miljö med tryggare boende. Egentligen borde alla äga sin bostad. Hyresrätt är ju ett ganska dyrt boende. Om ekonomiska möjligheter gavs tror jag dom flesta skulle köpa sitt boende. Både trevligare o billigare i längden.
Huggorm
24-09-2010, 20:19
CITAT (gnon49 @ 24-09-2010, 21:15)  Äger man sitt boende är man givetvis mer rädd om det. Det är ju ett kapital. På köpet så får man oftast en bättre o trevligare miljö med tryggare boende. Egentligen borde alla äga sin bostad. Hyresrätt är ju ett ganska dyrt boende. Om ekonomiska möjligheter gavs tror jag dom flesta skulle köpa sitt boende. Både trevligare o billigare i längden. Men är det egentligen billigare? Äger man en villa är det ju ständigt en massa underhåll och reparationer, för att inte tala om lånekostnaderna. Har man en bostadsrättslägenhet så har man ju även där ofta mycket pengar bundna, och avgiften är ju ofta lika hög som hyreslägenheternas hyra. Dessutom har man ju inte mycket att säga till om när föreningen hittar på något nytt att lägga pengar på.
CITAT (malcolm @ 24-09-2010, 20:09)  Med risk för att verka generaliserande så anser jag att de som äger sitt eget boende, bostadsrätt och/eller villa /radhus bryr sig mer om miljön och energiförbrukning. Såg ett inslag om sopsortering från Gävle där man kollat hur folk beter sig egentligen och det visade sig att de som bor i hyresbostäder slarvar mest vad det gäller sopsortering och det är ett känt faktum att hyresgäster slösar mer med tex. varmvattnet. Detta beteende har jag även sett bland vänner och bekanta som bor i lägenhet,varför stänga av duschen medan man tvålar in sig? Hyran är ju ändå densamma... vilket är ett minst sagt kortsiktigt tänkande då hyresgästen i slutändan får betala ändå.
Hyresgästen verkar ha ett slags hat till sin hyresvärd som han/hon tycker stjäl pengar från individen och att slösa med varmvattnet kan vara en lämplig hämd utan att tänka på att det slår tillbaka på ett eller annat sätt. Många värdar har infört soprum eller sopskåp på gården där folk skall kunna sortera sina sopor men det har visat sig att det inte fungerar då folk kastar saker lite hipp som happ ändå. Läste i an annan tråd om hur villägare utnyttjade hyreshusens sophantering för att få lättare soptunnor och därmed lägre avgift och det beteendet är helt förkastligt. Där jag bor betalar man en fast avgift för sophämtningen och sedan spelar det ingen roll om man kastat 1 eller 50 kg i tunnan.
Under en period åkta jeg runt och bytte elmätare hos folk och det var en himmelsvid skillnad på hur folk betedde sig trots att man förvarnat om att man skulle komma, de som bodde i sitt eget ägandes boende som bostadsrätter/villor/radhus var oftast hemma eller förvarnade om att de ville byta tid om det inte passade medan rena hyresgäster helt enkelt struntade i det hela som om det inte var deras boende och ansvar. Visst generaliserar du och inte kan jag hålla med dig i något du beskriver. Här sorterar vi soporna som ska sorteras ... förutom asylsökande som totalt skiter i all sortering och ofta skickar ut sina barn med soppåsar ... de når inte upp till luckorna ... följden blir att det ligger en massa soppåsar utanför på marken. Stort problem är villaboende som kommer hit med sina sopor ... även grovsopor, spisar och toalettstolar, möbler mm och ställer detta utanför sopbodarna. Det problemet har de flesta hyresvärdar i landet. Bostadsbolaget ansökte om tillstånd för övervakningskameror vid sopbodar (vi har även spec för olika glas och metall) men fick nej.  Varför tror du att boende i hyresrätter "straffar" hyresvärden genom att slösa med varmvatten??? Tror du att hyresrättsboende består av bara förståndshandikappade!? Tror du på allvar att boende i hyresrätt inte vet att det är de själva som betalar all förbrukning mm via sin hyra!? Det var faktiskt det dummaste jag hört/läst på år o dag! alltså dina påståenden
Huggorm
24-09-2010, 20:25
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:22)  Tror du på allvar att boende i hyresrätt inte vet att det är de själva som betalar all förbrukning mm via sin hyra!? Det var faktiskt det dummaste jag hört/läst på år o dag! alltså dina påståenden Det är det ju i princip inte, eftersom vi inte har marknadshyror
herkules
24-09-2010, 20:30
CITAT (Huggorm @ 24-09-2010, 21:25)  Det är det ju i princip inte, eftersom vi inte har marknadshyror hur menar du då? det är ju knappast ingen som kliver in och subventionerar el/vatten/sopor/underhåll mm för hyresgäster, allt det där ingår i hyran och förhandlas varje år.
mamamaggan
24-09-2010, 20:32
CITAT (Huggorm @ 24-09-2010, 21:19)  Men är det egentligen billigare? Äger man en villa är det ju ständigt en massa underhåll och reparationer, för att inte tala om lånekostnaderna. Har man en bostadsrättslägenhet så har man ju även där ofta mycket pengar bundna, och avgiften är ju ofta lika hög som hyreslägenheternas hyra. Dessutom har man ju inte mycket att säga till om när föreningen hittar på något nytt att lägga pengar på. Har bott i alla tre alternativen och har nu förutom bostadsrätten en sommarstuga. Håller med om att det blir dyrt ändå att bo i villa , dyrt i inköp ger dyra lån, dyrt i underhåll mm mm . Dessutom ska man vara frisk och händig för att kunna göra saker själv. Bostadrätten kan vara dyr i inköp men en hel del har en låg avgift , inte de nyaste kanske men ändå. Vi t ex betalar mindre för en fyrarummare på 104 kvm än vad en tvårums hyreslägenhet på 50 - 55 kvm kostar där vi bor. Mindre underhåll för bostadsrätten och har man som vår förening en egen vicevärd/fastighetsskötare så sparar man en hel del på att h*n kan göra mindre underhåll/reparationer både åt föreningen och åt den enskilde .
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-09-2010, 20:35
CITAT (ängsvädd @ 24-09-2010, 21:02)  Det borde vara el- och vattenmätare i alla bostäder, det skulle spara mycket energi och vatten  det är rena skitsnack ängsvädd
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 24-09-2010, 21:35)  det är rena skitsnack ängsvädd  CITAT (herkules @ 24-09-2010, 21:30)  hur menar du då? det är ju knappast ingen som kliver in och subventionerar el/vatten/sopor/underhåll mm för hyresgäster, allt det där ingår i hyran och förhandlas varje år. Precis ... och numera betalar vi avgift 72kr/mån för anslutning av vatten o avlopp ... även om det bara finns en gemensam anslutning per huskropp med 10 - 15 lgh.
ängsvädd
24-09-2010, 20:44
CITAT (Elisabeth-Västkustkolonisten @ 24-09-2010, 21:35)  det är rena skitsnack ängsvädd Så att få sänkt månadskostnad tror du inte folk är intresserade av?
CITAT (Huggorm @ 24-09-2010, 21:19)  Men är det egentligen billigare? Äger man en villa är det ju ständigt en massa underhåll och reparationer, för att inte tala om lånekostnaderna. Har man en bostadsrättslägenhet så har man ju även där ofta mycket pengar bundna, och avgiften är ju ofta lika hög som hyreslägenheternas hyra. Dessutom har man ju inte mycket att säga till om när föreningen hittar på något nytt att lägga pengar på. Jo men det gäller att inte förköpa sig. då kan det bli dyrt. Lånet är ju för bostaden så pengarna flyger inte all värdens väg som med hyresrätt. En bostadrätt är ju ofta avstampet för att köpa villa senare i livet. Hög insats,låg hyr, låg insats,hög hyra är väl tumregel avs. bostadsrätter. Sen finns det säkert billigar hyresrätter också, men då inte hos dom kommunala hyresbolagen. Där är hyran allt annat än billig. Åtminstone i Uddevalla.
CITAT (ängsvädd @ 24-09-2010, 21:44)  Så att få sänkt månadskostnad tror du inte folk är intresserade av? Men tänk efter ... hur många år tror du att det behövs till att spara in kostnaden för mätarna!? Vad jag hört av företag som just jobbar med detta så hinner man aldrig ikapp. Är du av samma åsikt som malcolm... att alla hyresrättsboende är mindre vetande? Att de inte vet att spara på både el och vatten?
Huggorm
24-09-2010, 20:51
CITAT (gnon49 @ 24-09-2010, 21:46)  Jo men det gäller att inte förköpa sig. då kan det bli dyrt. Lånet är ju för bostaden så pengarna flyger inte all värdens väg som med hyresrätt. En bostadrätt är ju ofta avstampet för att köpa villa senare i livet. Hög insats,låg hyr, låg insats,hög hyra är väl tumregel avs. bostadsrätter. Sen finns det säkert billigar hyresrätter också, men då inte hos dom kommunala hyresbolagen. Där är hyran allt annat än billig. Åtminstone i Uddevalla. Ja, Uddevallahem är inte att rekommendera, höga hyror och en del riktiga stolpskott i personalen. Glad att vara kvitt dom.
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:49)  Men tänk efter ... hur många år tror du att det behövs till att spara in kostnaden för mätarna!? Vad jag hört av företag som just jobbar med detta så hinner man aldrig ikapp.
Är du av samma åsikt som malcolm... att alla hyresrättsboende är mindre vetande? Att de inte vet att spara på både el och vatten? Förresten ... har du någonsin hört om någon hyresgäst som fått sänkt hyra? Inte jag iaf ... inte ens när räntan sjukdök.
Huggorm
24-09-2010, 20:52
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:49)  Är du av samma åsikt som malcolm... att alla hyresrättsboende är mindre vetande? Att de inte vet att spara på både el och vatten? Klart dom vet, men dom bryr sig ofta inte. Det blir ju inte deras personliga hyra som höjs, utan fastighetens alla hyresgäster. Då ser folk i stället till att förbruka mer än vad de tror genomsnittet hamnar på, för att inte förlora på affären.
CITAT (Huggorm @ 24-09-2010, 21:52)  Klart dom vet, men dom bryr sig ofta inte. Det blir ju inte deras personliga hyra som höjs, utan fastighetens alla hyresgäster. Då ser folk i stället till att förbruka mer än vad de tror genomsnittet hamnar på, för att inte förlora på affären. Är du dum eller...
Huggorm
24-09-2010, 20:56
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:54)  Är du dum eller... Nej, det har du väll förstått vid det här laget att jag inte är. Bara cynisk.
herkules
24-09-2010, 20:56
CITAT (gnon49 @ 24-09-2010, 21:46)  Jo men det gäller att inte förköpa sig. då kan det bli dyrt. Lånet är ju för bostaden så pengarna flyger inte all värdens väg som med hyresrätt. En bostadrätt är ju ofta avstampet för att köpa villa senare i livet. Hög insats,låg hyr, låg insats,hög hyra är väl tumregel avs. bostadsrätter. Sen finns det säkert billigar hyresrätter också, men då inte hos dom kommunala hyresbolagen. Där är hyran allt annat än billig. Åtminstone i Uddevalla. att hyra sitt boende är inte gratis precis, nybyggda hyresrätter är svindyra (ex, 2 rok, 60 kvm, exkl el, vatten, 9000 kr/mån, sthlmsförort), gamla likaså, efter ett stambyte höjs hyran med ca 800-1500 kr/mån, mer omfattande renoveringar kan rendera en hyreshöjning på 50 %. man betalar alltid, i sin hyra, alla höjda avgifter som värden får + snöröjning, skötsel av gård, grovsopshantering (som precis som netha skrev ofta utnyttjas av villaägare). trots detta så föredrar jag hyresrätter, jag vill kunna ringa till någon när spisen går sönder och så lagas den eller jag får en ny, det har jag betalat för, i åratal förmodligen. och inte är jag mindre rädd om min lägenhet än vilken bostadsrättsinnehavare som helst heller.
ängsvädd
24-09-2010, 20:58
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:49)  Men tänk efter ... hur många år tror du att det behövs till att spara in kostnaden för mätarna!? Vad jag hört av företag som just jobbar med detta så hinner man aldrig ikapp.
Är du av samma åsikt som malcolm... att alla hyresrättsboende är mindre vetande? Att de inte vet att spara på både el och vatten? Tackar som frågar. Malcolms åsikter kan jag inte svara för, men jag anser att mätare - oavsett om de finns i hyres-, bostads- eller ägarlägenheter bidrar till energibesparing. Och mätarnas kostnad kan ju variera, bl a efter hur stort antal man beställer, vilket företag man beställer ifrån. Vatten- och elpriser varierar också så det går inte att säga att man aldrig sparar in mätarens kostnad. Har hört något rykte om eu-direktiv för individuella vatten- och elmätare men vet ej om det stämmer.
Huggorm
24-09-2010, 20:59
Det bästa med hyresrätter är att man blir av med dom med 3 månaders varsel, vilket sällan är fallet med andra boendeformer
Elisabeth-Västkustkolonisten
24-09-2010, 21:03
CITAT (mamamaggan @ 24-09-2010, 21:32)  Har bott i alla tre alternativen och har nu förutom bostadsrätten en sommarstuga. Håller med om att det blir dyrt ändå att bo i villa , dyrt i inköp ger dyra lån, dyrt i underhåll mm mm . Dessutom ska man vara frisk och händig för att kunna göra saker själv. Bostadrätten kan vara dyr i inköp men en hel del har en låg avgift , inte de nyaste kanske men ändå. Vi t ex betalar mindre för en fyrarummare på 104 kvm än vad en tvårums hyreslägenhet på 50 - 55 kvm kostar där vi bor.
Mindre underhåll för bostadsrätten och har man som vår förening en egen vicevärd/fastighetsskötare så sparar man en hel del på att h*n kan göra mindre underhåll/reparationer både åt föreningen och åt den enskilde . Jag bor i bostadsrätt och så klart att vi har fastighetsskötare. Det är ju också över 400 lägenheter i vår förening. allt som är inom våra 4 väggar får vi fixa själva. Och anma även om dom räknar in elen i avgiften, så betalar vi för den. Gratis el, var får man den? I alla fall inte i hela Göteborg och omnöjd. Ett stort problem är alltid soporna. Och då även villaägarna runt omkring här som slänger sina sopor här hos oss. Om avgiften är lägre för en bostadsrätt än för en hyresrätt, så måste vi in bostadsrätt också stå för mycket mera kostnader själva. Alla vitvaror måste vi betala själva, all renovering i lägenheten osv. Vi kan inte bara ringa fastighetsägarna och säger att nåt gått sönder. Då är det bara att åka och köpa och betala - hade det med kylen och frysen nyligen. Men att vi skulle slösa med vatten och elen osv, det är rena rama skitsnack. Just nu fryser vi här i huset (72 lägenheter) som nakenhundar, ingen värme. Men jag betalr över 600 kr varje månad för värmen, året om. Att ha råd med bostadsrätt eller inte, är nog ofta en prioriteringsfråga. Vad prioriterar man? Klar mitt i smeten i stan hade inte jag heller haft råd med att köpa, men i ytterkanten har även andra råd. Men jag tror, och hoppas, att över det stora hela är dom flesta rädd om sitt boende Elisabeth
CITAT (herkules @ 24-09-2010, 21:56)  att hyra sitt boende är inte gratis precis, nybyggda hyresrätter är svindyra (ex, 2 rok, 60 kvm, exkl el, vatten, 9000 kr/mån, sthlmsförort), gamla likaså, efter ett stambyte höjs hyran med ca 800-1500 kr/mån, mer omfattande renoveringar kan rendera en hyreshöjning på 50 %. man betalar alltid, i sin hyra, alla höjda avgifter som värden får + snöröjning, skötsel av gård, grovsopshantering (som precis som netha skrev ofta utnyttjas av villaägare).
trots detta så föredrar jag hyresrätter, jag vill kunna ringa till någon när spisen går sönder och så lagas den eller jag får en ny, det har jag betalat för, i åratal förmodligen. och inte är jag mindre rädd om min lägenhet än vilken bostadsrättsinnehavare som helst heller. Precis ... och här sköter vi hyresgästrer mycket själv ... helt utan tvång. Vi har t.ex köpt trimmer och sekatör mm för vi vill sköta uteplatsen själv ... grannar hjälps åt att måla om på lekplats och fixa kul för alla barn. Jag har ägt bostadsrätt i många år men valt att byta till hyresrätt även fast min lgh kostar multum mer/år än vad barnens villor gör.
Aqvakul
24-09-2010, 21:05
Det kändes jättefel när vi efter mer än 20 års snålande på vatten och värme flyttade tilkl en nybyggd bostadsrätt där allt debiterades kollektivt. Jag är övertygad om att det innebär ett större slöseri, vilket borde kunnat undvikas. Att sätta in mätare i ett nybyggt hus på dyr Lundamark, kan bara påverkat byggkostnaderna ytterst marginellt
CITAT (Aqvakul @ 24-09-2010, 22:05)  Det kändes jättefel när vi efter mer än 20 års snålande på vatten och värme flyttade tilkl en nybyggd bostadsrätt där allt debiterades kollektivt. Jag är övertygad om att det innebär ett större slöseri, vilket borde kunnat undvikas. Att sätta in mätare i ett nybyggt hus på dyr Lundamark, kan bara påverkat byggkostnaderna ytterst marginellt Menar du att du slösar på vattnet nu när det ingår i månadsavgiften?
mamamaggan
24-09-2010, 21:30
CITAT (Aqvakul @ 24-09-2010, 22:05)  Det kändes jättefel när vi efter mer än 20 års snålande på vatten och värme flyttade tilkl en nybyggd bostadsrätt där allt debiterades kollektivt. Jag är övertygad om att det innebär ett större slöseri, vilket borde kunnat undvikas. Att sätta in mätare i ett nybyggt hus på dyr Lundamark, kan bara påverkat byggkostnaderna ytterst marginellt Vet som sagt att det varit på tal i vår bostadsrättsförening och att det visade sig kosta mer än det smakade , det skulle inte löna sig . Elisabeth , gör inte er fastighetsskötare något inomhus åt er ? Det gör vår , vissa saker är gratis medan vi betalar en liten slant för en del andra. Det har verkligen lönat sig för vår förening att ha egen fastighetsskötare än att ha det som tidigare där vi hade avtal med HSB och att de skickade någon att åtgärda fel . De tog ju 300 - 400 kr ( för mer än 10 år sedan ) bara för att rycka ut. Dessutom har vi så bra ekonomi att föreningen = vi själva egenltigen kunde bjuda på nya toaletter och så fick vi köpa nya handfat och duschar till rabatterat pris. Netha , visst måste man stå för en del själv även i bostadsrätt men hellre det än att bo hos en hyresvärd som tar ut hög hyra och du aldrig får något nytt. En kompis bor i en liten tvåa med hög hyra och hennes kyl och frys är drygt 20 år gamla vilket medför att hon får hög elförbrukning , inte så kul .
Huggorm
24-09-2010, 21:33
CITAT (mamamaggan @ 24-09-2010, 22:30)  Dessutom har vi så bra ekonomi att föreningen = vi själva egenltigen kunde bjuda på nya toaletter och så fick vi köpa nya handfat och duschar till rabatterat pris. Hade det inte varit ett alternativ att sänka avgiften en eller flera månader i stället? En del kanske hade nya toalettstolar och badrum i alla fall, så då var det ju bara vissa som tjänade på affären
mamamaggan
24-09-2010, 21:48
CITAT (Huggorm @ 24-09-2010, 22:33)  Hade det inte varit ett alternativ att sänka avgiften en eller flera månader i stället? En del kanske hade nya toalettstolar och badrum i alla fall, så då var det ju bara vissa som tjänade på affären Det var så att en del äldre snålade och bytte inte med följden att det blev vattenskador och det var inte så många som bytt själva. Har för mig att de fick någon rabatt .Det blev dyrare med vattenskadorna än att vi satte in nya till alla som behövde. Är faktiskt bara på senare år som folk som bor här har börjat göra " större " reparationer/ombyggnader, i en liten bondhåla som den här är det inte säkert att man får tillbaka de pengarna. Vi har bott här sedan 1988 och har vi tur så kan vi få ut kanske 10 - 15 ggr mer när vi säljer än vad vi gav när vi flyttade in och det var en mycket mycket blygsam summa . Ingen prisutveckling som i större städer inte. Vi har så låg avgift och den har inte höjts på 5 - 6 år om inte mer och kommer inte att höjas inom överskådlig tid heller så det finns liksom ingen mening med att vi skulle få sänkt någon månad nu.
*Stintan*
24-09-2010, 22:08
CITAT (ängsvädd @ 24-09-2010, 21:58)  Tackar som frågar. Malcolms åsikter kan jag inte svara för, men jag anser att mätare - oavsett om de finns i hyres-, bostads- eller ägarlägenheter bidrar till energibesparing. Och mätarnas kostnad kan ju variera, bl a efter hur stort antal man beställer, vilket företag man beställer ifrån. Vatten- och elpriser varierar också så det går inte att säga att man aldrig sparar in mätarens kostnad. Har hört något rykte om eu-direktiv för individuella vatten- och elmätare men vet ej om det stämmer. Jag har bott i alla varianterna och numera är det hyreslägenhet för min del. Hur ofta ingår elkostnaden i hyran? Jag har då aldrig varit med om det utan själv snällt fått betala min elräkning. Det finns separata mätare naturligtvis till alla som får betala sin el själva. Dessutom skulle jag vilja påstå att jag spar mer på varmvattnet nu än vad jag gjorde när jag bodde i villa. Att en mätare bidrar till energibesparing är bara nys. I så fall skulle man som hyresgäst kunna kräva att få mindre energislukande vitvaror. Jag tror att man i allmänhet förbrukar det man behöver och inte mer. Märkligt att de finns så mycket förutfattade meningar om hur andra beter sig.
Blomstertanten
24-09-2010, 23:16
Numera sätter man in vattenmätare i även hyresrätter! Det ingår en grundförbrukning i hyran, baserat på kvadratmetrarna. Förbrukar man mer får man betala och förbrukar man mindre får man avdrag på hyran. Detta införs mer och mer i både äldre och nya hyresfastigheter. Allt prat om att det skulle vara billigare att bo i hyresrätt ät så fel!!! För så är det inte! Det är det dyraste boendet som dessutom inte subventioneras av stat eller kommun på något vis.Regeringen är ivriga anhängare av skatteavdrag dvs. dolda subventioner och genom exempelvis RUT, ROT och ränteavdrag gynnar de alla utom boende i hyresrätt. Hyresrätten är skattemässigt missgynnad!!! Boendekostnaden i en nybyggd hyresrätt är 20 procent högre än i en nybyggd bostadsrätt såg jag någonstans.
mamamaggan
25-09-2010, 01:41
Nu vet jag inte vad du inbegriper i boendekostnade i en nybyggd hysrerätt men om en bostasrätt är 20 % billigare så undrar jag om det kan ha att göra med insatsen ? Förstår du hur jag menar ? Insatsen står för en del av kostnaden och därför blir det billigare .
Känner att jag inte är insatt i detta men det är bara en liten undran , tycker det verkar logiskt .
Huggorm
25-09-2010, 08:18
CITAT (mamamaggan @ 25-09-2010, 02:41)  Nu vet jag inte vad du inbegriper i boendekostnade i en nybyggd hysrerätt men om en bostasrätt är 20 % billigare så undrar jag om det kan ha att göra med insatsen ? Förstår du hur jag menar ? Insatsen står för en del av kostnaden och därför blir det billigare .
Känner att jag inte är insatt i detta men det är bara en liten undran , tycker det verkar logiskt . Ja, man tycker ju att en insats på kanske en miljon borde göra bostadsrätten dyrare. Fördelar man den summan på femtio år, så blir det 1666kr i månaden. Sedan tillkommer naturligtvis räntekostnader.
Elisabeth-Västkustkolonisten
25-09-2010, 08:23
Om man vill köpa en nybyggd bostadsrätt så får man hosta upp 1-2 miljoner minst. Och avgiften är inte mycket mindre än hyran i hyresrätt.
Och då står man själv för alla reparationer och vitvaror i lägenheten.
Huggorm
25-09-2010, 08:43
Fördelen är ju att det oftast är mycket lugnare i områden med bostadsrätter. Kriminella, pundare, festande studenter och liknande har ju sällan råd att betala några insatser
Elisabeth-Västkustkolonisten
25-09-2010, 09:03
Huggorm tyvärr har vi bredvid treorna här ettrumslägenheter. Och dom flesta av dom köps av ungdomar, oftast festande ungdomar.
Vårt hus är väldigt lyhörd och då måste man ta hänsyn till sina grannar. Men det gör dom inte. Vi hade en snett ovanför oss som festade nästan varje helg. Och det hjälpte inte att man sa till honom. Nu har han flyttat ut. Just nu är det relativt lugnt.
Men det har varit väldigt påfrestande
ängsvädd
25-09-2010, 10:12
CITAT (Blomstertanten @ 25-09-2010, 00:16)  Numera sätter man in vattenmätare i även hyresrätter! Det ingår en grundförbrukning i hyran, baserat på kvadratmetrarna. Förbrukar man mer får man betala och förbrukar man mindre får man avdrag på hyran. Detta införs mer och mer i både äldre och nya hyresfastigheter. .............. Toppen
malcolm
25-09-2010, 10:22
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:22)  Tror du på allvar att boende i hyresrätt inte vet att det är de själva som betalar all förbrukning mm via sin hyra!? Det var faktiskt det dummaste jag hört/läst på år o dag! alltså dina påståenden Det är klart att de boende vet att förbrukningen av tex. varmvatten betalas via hyran men ytterst få lägenheter har egna mätare och varför spara när grannen säkert slösar som tusan... och det är den mentaliteten som gör att det går åt mer. Sedan har jag aldrig sagt att ALLA beter sig på detta sättet men jag vill påstå att det mer vanligt än ovanligt.
malcolm
25-09-2010, 10:52
CITAT (Anma @ 24-09-2010, 20:27)  Jag håller inte riktigt med. I områden där elen ingår i avgiften på bostadsrätter slösas det väldigt. Ett område i storsthlm som jag har inblick i var energiförbrukningen 25% större än i ett motsvarande område där elen inte ingår. När det ändrades till individuella elmätare sjönk förbrukningen med ca 30% till att börja med för att sedan öka med 5% och landa på samma nivå som områden som hela tiden inte haft "gratis" el. Det är samma där som med varmvattnet, betalas elen gemensamt förbrukas det mer. I mitt bostadsområde ingick elen för garageplatserna i garageavgiften men sedan man började läsa av de elmätare som faktiskt fanns så sjönk förbrukningen dramatiskt. Folk skaffade tidur till sina motor- och cupévärmare, något som man inte hade brytt sig om förut och detta ger mer vatten på min kvarn. Det slösas mer när något skall betalas ur en gemensam pott. CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:22)  Visst generaliserar du och inte kan jag hålla med dig i något du beskriver. Här sorterar vi soporna som ska sorteras ... förutom asylsökande som totalt skiter i all sortering och ofta skickar ut sina barn med soppåsar ... de når inte upp till luckorna ... följden blir att det ligger en massa soppåsar utanför på marken. Stort problem är villaboende som kommer hit med sina sopor ... även grovsopor, spisar och toalettstolar, möbler mm och ställer detta utanför sopbodarna. Det problemet har de flesta hyresvärdar i landet. Bostadsbolaget ansökte om tillstånd för övervakningskameror vid sopbodar (vi har även spec för olika glas och metall) men fick nej.  Varför tror du att boende i hyresrätter "straffar" hyresvärden genom att slösa med varmvatten??? Tror du att hyresrättsboende består av bara förståndshandikappade!? Tror du på allvar att boende i hyresrätt inte vet att det är de själva som betalar all förbrukning mm via sin hyra!? Det var faktiskt det dummaste jag hört/läst på år o dag! alltså dina påståenden Du verkar bo i ett område där det fungerar skapligt men i hur många områden gör det det och jag har aldrig pekat ut just dig som slösare och/eller miljöbov.
malcolm
25-09-2010, 11:13
CITAT (netha @ 24-09-2010, 21:49)  Är du av samma åsikt som malcolm... att alla hyresrättsboende är mindre vetande? Det där har jag aldrig sagt så lägg inte ord i min mun, även jag har bott i rena hyreslägenheter och är sålunda inte född i detta radhus men erkänner att jag blev både mer miljötänkande och energimedveten sedan jag flyttade hit -87. Jag tycker fö. att det är synd att allmännyttan försvinner mer och mer eftersom ungdomar som vill flytta hemifrån sällan har råd eller lust att köpa sin första bostad då de oftast inte hittat sin plats i livet. Vad det gäller kostnaden för att bo i eget hus så minskar den vartefter man bor där, min mamma tex. har i stort sett inga lån kvar och bor billigare på sina 259 kvm än vad minsta lilla lägenheten kostar i hyra, dessutom lär det bli en rejäl slant över när den lämnas ut till försäljning så småningom.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|