Full version: Marktäckning
niggle
Jag övertog en odlingslott för ett år sedan.
Då var den helt överväxt med kvickrot och annat elände.
Jag har genom hårt arbete lyckats få bort det mesta, men har en bit på ca 10 kvm som jag inte har hunnit och orkat med.
Jag funderar på att täcka detta, men undrar om man måste gräva området först. Eller kan man lägga täckduken rakt på ogräset och låta den vara kvar till nästa höst?

Tips emotses tacksamt.

Niggle
mamamaggan
SKulle tro att du kan täcka utan att gräva. Så tar man ju död på t ex kirskål , täcker med svart plast , och låter det vara något/några år. Så ska du låta den var täckt ett år så borde det gå bra .

Vi har gjort så och då tog vi bara vanliga svarta sopsäcker som vi la omlott ordentligt och så lite sand, grus och sten uppepå.

Växterna får ju inget ljus och då trivs de inte så bra.
Bassam
Hej

Det är bra förslag, som man kan döda ogräs och plantera på samma tid, man behöver jobba lite och lite mera pengar.

Obs '

Också man kan lägga gamla tidningar över svarta påsar.


H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon