Sallaten direktsår du utomhus när marken reder sig, sallat brukar gro dåligt när jorden är för varm så frösådd inomhus kan ge dåligt resultat.
Även bondbönor brukar gå utmärkt att direktså utomhus, bondbönor gror i kallare jord än de flesta andra bönor men +5-7C bör det vara i jorden när du sår fröna.
Rosmarinen skulle jag så nu, låta stå i rumstemp ett par dagar och sedan in i kylskåpet i någon månad innan den tas fram i rumstemp. Har för mig att rosmarin har ljusgroende frön så täck dem ej med jord.
Smultron borde gå bra att så i feb-mars. Har bara sått ampelgubbe och det var inget svårt bara strö ut fröna på en fuktig bädd av såjord och sikta lite såjord över och sätta över plast.
Chilipeppar och paprika kan du börja så nu bara peta ner fröna i såjord vattna och sätt plast över.
Gör lika med tomatfröna fast vänta flera veckor till sådd det brukar vara lagom att så tomat ca 8v innan utplantering.
Har aldrig odlat vattenkrasse men jag har hört att den ska vara svår måste ha hög luftfuktighet + får aldrig torka ut.
Vill du hitta bra odlingsinstruktioner ladda ner Runåbergs frökatalog eller beställ en tryckt katalog.
http://www.runabergsfroer.se/html/katalog.htmÄven här kan du hitta bra odlingsråd om grönsaker:
http://www.odla.nu/vegt/