Full version: Nattens drottning...
Tingstäde
http://www.odla.nu/album/data/tingstade/fu...l_981_p8443.jpg

Har snokat i gamla inlägg angående Nattens Drottning utan att bli riktigt klok på vad man ska göra med stänglarna/luftrötterna (?) som likt ormar såhär års kryper kors och tvärs längs väggar och tak. Bara att fimpa?
I somras blommade plantan i två omgångar med ett flertal saliggörande ögon- och nässensationer. Vidunderligt.
Kan i detta sammanhang tipsa om boken "Kaktusen blommar om natten" av Shani Mootoo på Bonniers. En tungt doftrik, vacker, sorgsen, sensuell historia som tilldrar sig i Karibien och som lite påminner om Arundhati Roys "De små tingens Gud". Rekommenderas. Växten ifråga är lite av en "huvudperson".
smile.gif unsure.gif
Tingstäde
tulle
Jag är ledsen om jag gör dig besviken, men den bild du visar är ingen nattens drottning. Det är bild på en bladkaktus Epiphyllum oxypetalum, men blommorna på denna påminner om nattens drottning. Sök på nätet efter Selenicereus grandiflorus så får du se hur en nattens drottning ser ut.
Det du kallar ormar, kan du klippa bort, de beror på för varmt, för mörkt, för mycket vatten.
Hälsn
tulle
Tingstäde
Ajajaj..
BLUSH...
wacko.gif blink.gif
Tingstäde
pejori
http://www.unibas.ch/botgarten/035/035a.jpg

såhär ska den se ut . biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Susanne i Linköping
Hu då! biggrin.gif Det ser ju ut som både ormar och maskar blandat. laugh.gif Och en så'n fuling odlas för en blomma som man får vänta... ja, hur länge, på?
lolo
Inte undra på att blommorna blir så vackra när de slår ut och dessutom doftar vanilj - det övriga på växten är ju närmast anskrämligt! laugh.gif /Ann-Louise i Lycksele
pejori
den är skitful.
det värsta är att den "fäller" taggar. mad.gif mad.gif
jag har haft min i tio år nu, och den har blommat för första gången. laugh.gif laugh.gif
lolo
Vad jag menade är att växten i sig ju är så ful att alla som kommer nära den väl närmast avskräcks av den (insekterna inte minst som helst ska pollinera den, men även djur som angriper växter), och att den därför istället har "lärt sig" att producera nästan de vackraste blommor som finns i konkurrens med andra "mer attraktiva" växter. Väldigt fascinerande! Likadant är det ju med kaktusar och dylikt också. Vet någon förresten var Nattens Drottning växer? Visst räknas väl den och ormkaktusen som en släkting till bladkaktusen? Förresten - jag hittade denna intressanta länk! http://www.icakuriren.se/tradgard/artikel....726./Ann-Louise
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon