kluringen
Vi har lämpliga svala fönster i ett trapphus i min bostadsrättsförening det det går att ge Kamelior lämplig vinterklimat och lagom mycket sol. Vi har haft en som blommade snällt år efter år. På sommaren har den fått stå utplanterad. Nu är den borta (Glömdes kvar ute ett år och frös ihjäl.)

Nu vill vi börja om, men vi skulle vilja ha ett större exemplar från början än de som säljs i den vanliga handeln eftersom de växer ganska sakta.

Vet någon var vi kan köpa det?
Peztis
Jag vet inte hur stor du är ute efter men jag tyckte att de jag såg på ICA Maxi var rätt stora, kanske 30 cm i diameter.

Självklart borde det finnas större....
Alexander-VG-zon3
fråga din lokala plantskola eller växtkedja om dom kan ta hem, det brukar dom kunna. annars

kolla ebay (usa, england, tyskland) många fraktar till sverige.

här är en annan som har, tror dom har större ex.

http://www.flora-toskana.de/onlineshop2/in...p?cPath=201_228
kluringen
Tackar för tips. Rapporterar om jag hittar vad jag söker.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon