kille241a
23-11-2010, 18:37
Vad är det för träd? Det får sina blad först när övriga lövträd har fullt utvecklade blad på våren. Vi har inte sett vare sig blommor eller någon frukt. På hösten fäller det bladen sent. De är dessutom gröna när det fälls. se bifogad fil.[attachment=56486:Det_magiska_tr_det.pdf]
Rebecca
23-11-2010, 18:50
Tycker utan tvekan det ser ut som en ask,
Fraxinus excelsior. Titta här:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ask_%28tr%C3%A4d%29
Spana in knopparna. Sitter längst ut på grenspetsarna. På våren spektakulärt hur de sväller, blir närapå knytnävsstora, tvekar in i det sista, öppnar sig med spretiga ståndare, blommar i svart och rött (ser punkinspirerande ut) och sedan vecklar ut sina stora blad, med lansettlika småblad.
Många av våra mest vanliga träd är mycket fascinerande när man studerar dem närmre!
Solstorm
24-11-2010, 07:53
Visst ser det ut som ask. Den slår ut väldigt sent på våren men här fäller den bladen tidigt på hösten. Kanske är det olika sorters askar?
Red Top
24-11-2010, 07:58
Det stämmer inte riktigt att asken fäller sina löv sent. Asken kallas ju, inte för inte, Skogens drottning. Kommer sist till festen och går först. Dvs slår ut sist och fäller sina löv först.
Asken är nog mitt absoluta favoritträd.
Lite kuriosa om asken.
Asken är ju oxå ett mytomspunnet träd. Yggdrasil, världsträdet, som enligt asatron sträcker sina grenar genom alla världar, var en ask. Vid askens fot fanns nornorna, ödesgudinnorna, Urd, Skuld och Verdandi.
I asatron finns oxå en motsvarighet till Adam och Eva. Nämligen Ask och Embla. Enligt tron var det Oden, som göt liv i en ask och en alm och skapade de första människorna på jorden.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.