Hej!
I senaste numret avHemträdgården (2010, 6) finns en artikel om "fenomenet" permablitz. En permablitz är när en trädgårdsförening (blitzförening) går hem till en medlem och fixar i trädgården. För att vara tydlig, man skapar en permakultur i trädgården, dvs. en odling där det naturliga kretsloppet är i fokus, man strävar efter året runt skördar osv.
Föreningen ordnar tre möten med medlemmen som ska få sin trädgård fixad där man kommer överens om vad som ska göras. Det är alltid någon Permakulturutbildad som leder planeringsarbetet.?
När man hjälpt till att fixa i tre andra medlemmars trädgård har
man själv kvalificerat sig för att fås in trädgård blitzad. Blitzen sker under loppet av ett veckoslut.
Skulle du vilja vara med i en såndär blitz-förening?
Hur skulle det kunna organiseras här i Sverige?
Själv skulle jag tycka att det vore toppen! Tänk att få hjälpa till hos andra och sedan själv få hjälp! Ärligt talat tycker jag att det skulle vara så roligt att lära känna nytt folk och att gräva positiva gropar för andra.
Något säger mig att man måste vara ett gäng och att planering som vanligt är a och o.
Hälsar, Kristina