ingrid fuxwall
Hemma där vi bor i alla fall - hur är det hos Er?

Huggorm
Det snöade faktiskt lite i natt, men bara ytterst lite, någon millimeter. Faktum är att det låg mer snö i fjol i mellandagarna än det gör här nu, trots den stränga vintern
Anma
Lyllo dig, här har det snöat konstant i 4 månader, känns det som i alla fall. Snöar nu med. Eller i alla fall för ett tag sen.
ingrid fuxwall
CITAT (Anma @ 27-12-2010, 22:12) *
Lyllo dig, här har det snöat konstant i 4 månader, känns det som i alla fall. Snöar nu med. Eller i alla fall för ett tag sen.

Snön yr men det snöar inte några mängder.

Håller på och flyttar snöhögar så jag vet
Anma
CITAT (ingrid fuxwall @ 27-12-2010, 22:22) *
Snön yr men det snöar inte några mängder.

Håller på och flyttar snöhögar så jag vet

Var ute med hundarna nu och kan bara konstatera, ingen snöyr här. Detta är riktig snöfall. Hoppas att vi slipper få 30 cm till vilket vi fick natten till igår. Gatorna är så smala att två bilar inte kan mötas överallt. Snöröjarna brukar köra bort snön, med nu har de inte hunnit. Måste ploga hela tiden istället. Sen måste de sova också ibland skulle jag tro. Jag vill ha maj nu.
netha
Snöade senast nån gång före jul.
Anki på Öland
Snön vräkte ner i eftermiddags, stoooooora flingor!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon