Janne56
05-01-2011, 18:38
Jag har letat på nätet efter frö av den städsegröna sydboken Nothofagus betuloides - både i Chile, Argentina och Europa. Tyvärr har jag inte hittat någon firma som säljer frö av den. Har någon tips om var sådant frö finns att få tag i?
Helen i Piteå Zon 5
05-01-2011, 18:45
Har faktiskt ingen aning om var du kan hitta frön, tyvärr!
Men ställ gärna frågan även på STA;s forum
http://www.tradgardsamatorerna.nu/forum2/Allt om Trädgård
http://www.alltomtradgard.se/Trädgårdsriket
http://www.tradgardsriket.se/kanske det finns någon där som kan hjälpa till.
Du kanske även kan maila till Göteborgs botaniska trädgård och fråga
http://www.gotbot.se/Kultur_Default.aspx?id=54674Lycka till!
Huggorm
05-01-2011, 20:38
Jag har inget tips på frö, men jag blir ju ändå nyfiken eftersom nothofagus är en intressant familj. Har du tänkt försöka plantera ut den? Det är ju en av de härdigaste sydbokarna, men jag är ändå tveksam till att den skall klara sig i Sverige. Skall du ha den inne som bonsai, så finns det ju även andra städsegröna att välja mellan som kanske är lättare att få tag på
Janne56
06-01-2011, 13:23
Tack för tipsen! Om jag lyckas få tag i frö, har jag tänkt prova den ute i trädgården bland alla andra mer eller mindre "omöjliga" träd som finns där. Nothofagus betuloides finns ju ända nere på Eldslandet men blir där inte så hög, oftast bara en buske. Lite längre norrut i Patagonien kan den bli upp till 25 m. Om den klarar sig här, kan den bli ett trevligt tillskott till de städsegröna lövträden. Det är ju inte så många sådana som klarar vårt klimat. Enligt uppgift ska Nothofagus betuloides klara 15-20 minusgrader. Jag sådde brödgran, Araucaria araucana, för 10 år sedan och mina 4 exemplar har klarar sig i trädgården alla vintrar hittills utan frostskador. Brödgranen kommer ju längre norrifrån i Chile än Nothofagus betuloides. Brödgranen är alltså mindre härdig än Guindo - det lokala namnet på Nothofagus betuloides. Därför borde det finnas en hyfsad möjlighet att den klarar sig här i zon 2, där jag hålls.
Intressant. Nothofagus betuloides är nog inte ens den härdigaste sydboken. Men jag såg en bild på en som växer i Ålborg och hade funnits där i 30 år. Jag är inte helt säker på att brödgran är härdigare än Nothofagus betuloides. Men har du klarat brödgran också den sista vintern oskyddad så tycker jag definitivt du ska prova sydbok.
Piccante
06-01-2011, 22:39
CITAT (jegi @ 06-01-2011, 21:52)

Intressant. Nothofagus betuloides är nog inte ens den härdigaste sydboken. Men jag såg en bild på en som växer i Ålborg och hade funnits där i 30 år. Jag är inte helt säker på att brödgran är härdigare än Nothofagus betuloides. Men har du klarat brödgran också den sista vintern oskyddad så tycker jag definitivt du ska prova sydbok.
Brödgran är nog härdigare för de växer ju ett antal i Sverige ändå upp till Göteborg iaf.
Hjärnsläpp. Vad jag menade var att brödgran var härdigare än sydbok.
Orkidétjuven
09-01-2011, 11:55
Jag vet inte var du kan få tag på frö. Det säljs inte ens här där de växer vilt. Dock nya zeelänska arterna.
Men jag kan beskriva hur de ska sås enligt den bok jag håller i just nu.
Cool-moist stratify for 2-3 months before sowing. Germinate in intermediate conditions. seed ripens between march and april. For years nothofagus sets only a few viable seeds and only during mast years when larger quantities are set. The seed soon loses its viability if kept dry.
Oftast sker förökning via sticklingar, när de är semi-hardwood. bör tas i oktober på unga träd.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.