Orkidétjuven
12-01-2011, 22:23
2 av 6 plantor. Inte alla tomater, men förhållandevis många av dem. jag vet inte hur jag ska beskriva, men mjuka inuti, torrt skal och med mukt lös t skin brevid, alltid på tomatens undersida. ofta mitt i centrum. JAg har sått dem från frö som jag köpt.
Ngn ide? Har jag gjort ngt fel?
ingrids
12-01-2011, 22:27
I någon tråd läste jag om pistillröta - ser ut som din bild.
Piccante
12-01-2011, 23:02
eftersom det kom in den vägen så tror jag med på pistillröta.
Orkidétjuven
12-01-2011, 23:28
Efter att ha läst på lite om det så skulle det kunna vara det. Allt tyder på det. jag var lite taskig med vattning och näring i början. vind och saltvatten gör det nog inte bättre.
Alla nyare tomater ser finare ut sen vi började skärpa oss för ett par veckor sen.
Sylvestris
13-01-2011, 08:33
Kan det vara kalciumbrist? Jag läste någonstans att frukten kan få såna där skador pga det.
Åsa, mälardalen zon 2
13-01-2011, 17:23
Pistillröta orsakas av många saker ojämnt klimat, ojämn vattning, kalciumbrist i växten (kan orsakas av ojämnt klimat, ojämn vattning behöver inte betyda det är brist i jorden). +Det är sortberoende så man kan testa andra tomatsorter
Orkidétjuven
13-01-2011, 20:35
Tack. Jo det är nog en kombination av ovanstående. Inget fel på jorden, den är av väldigt bra kvalite. Men jag var lite slarvig i början och vädret gick både upp och ner. Men nu är de stora och hyfsat fina.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.