Unn
Oj! Plötsligt var en kruka av alla mina sådder invaderad av små vita larver ohmy.gif . Sorgmyggor, kan det vara det? Kom de med såjorden tro, och varför hölls de bara i en kruka, när jag hade precis samma förutsättningar för alla de andra? Krukan åkte ut i minusgrader fort som ögat (den skulle ändå dit) Kan jag räkna med att de frusit ihjäl eller kommer det att kläckas fler när klimatet blir blidare? I så fall , vad göra
Undrar Unn förskräckt - har faktiskt varit lyckligt förskonad från slik ohyra ända tills nu sad.gif
Emser
hur ser bladvärket ut? Det kan antingen vara hoppstjärtar (om de vita larverna är 1,5mm och kryper omkring både i jorden och ovanpå! De kommer om jorden inte hinner torka upp mellan vattningarna!), men om larvena är halvmåneformade så har du åkt på vinvirvlar -> åk och köp Pyrex-N på flaska så ska det nog lösa sig.
Åsa, mälardalen zon 2
Ser larverna ut såhär: http://www.biopol.nl/NL/images/Varenrouwmug.jpg så är det sorgmyggor. Dessa får man ofta hem via jorden i påse eller jorden i köpta krukväxter.

Ser de ut såhär http://www.bioresurs.uu.se/myller/skog/sko...tar_i_jord2.jpg och hoppar så är det hoppstjärtar som trivs när man vattnar för mycket.

Både sorgmyggor och hoppstjärtar hör till nedbrytarna i naturen och de lever främst av dött material men i brist på dött material äter de gärna på frön och levande rötter. Båda dessa kryp trivs extra bra ifall man vattnar lite för mycket.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon