carin1964
Vi gifter oss den 20/8 och jag tänkte passa på att odla blommor till att ha på festen. Vad blommar i augusti som skulle vara fint. Jag kan tänka mig mindre varianter att ha på borden och även höga att ha i vaser på golvet.
carin1964
Jag funderar på luktärtor t.ex. Kan de odlas så att de kan plockas i augusti?
Åsa, mälardalen zon 2
Lejongap (finns höga och låga varianter), solrosor, rosenskära, vallmo (både frökapslar + blommor går ju bra att dekorera med), zinnia, dahlia, högväxande tagetes, aster

Även kryddväxter typ mynta går bra att ha i buketter och dekorationer (enklast att köpa någon planta el få från någon som har för mycket)
carin1964
Ja, det låter som vakra blommor. Är det normalt blommningstid för dem i slutet av augusti? Ska jag tänka på något särskillt för att styra blomningen till i slutet av augusti?
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon