Trädgårdstoken
15-02-2011, 11:57
Hej!
Har tre stora citrusträd som skall flyttas från Täby in till Stockholm. Behöver hjälp med att hitta en budfirma eller liknande som kan transportera dom. Det största är runt två meter högt. Någon som har något bra förslag? Har kollat med Ella trädgård men dom kör inte växter på det sättet.
Funderar på att hyra en liten lastbil eller liknande och köra dom själv, men det måste ju vara uppvärmt. Apelsinträdet har många knoppar som jag inte vill att den skall tappa. Hur skall jag göra? Vad behöver jag tänka på?
Tacksam för hjälp!
/Mia
theseraphim
15-02-2011, 12:01
Det enda du behöver tänka på är att flaket är uppvärmt och att tiden det tar att lasta på/av är så kort som möjligt så att de inte fryser under den tiden. Svep dem i plast eller dylikt för att skydda dem.
Om man kan välja så kanske man inte bör göra det när det är 17 minus som i morse men ibland kan man ju inte välja...
Som ovan skrev, svep in dem i något: bubbelplast, golvfoam, fleecefiltar....
En hästtransport är perfekt!

Om du inte känner nån som har en, så går det att hyra!
Sussie80
25-02-2011, 08:53
Hallå! Se till att ha ett uppvärmt lastutrymme... Vore inte kul att förlora så pass dyra växter pga av att man snålat med transportkostnaden... Lycka till!!
Trädgårdstoken
08-03-2011, 13:56
Tack så mycket för tipsen! Transporten är nu fixad.
/Mia
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.