Sofflan
28-02-2011, 11:59
Jag har en helt vanlig brudorkidée som har haft blommor en gång (när den var ny) och efter det har jag ställt den på kontoret hemma med alla andra "tråkiga" orkidéer som inte blommar. Grejen med den här blomman är bara att den har fått nya "skott" på grenarna där den brukar blomma. Närmare bestämt 4 st på olika ställen.
Dom nya "plantorna" på grenarna har börjat bli ganska stora, men jag kan inte se ngt rotsystem. Vad ska jag göra med dom?
Jag har ingan bild just nu, men skulle kunan fixa om det är någon som vill se.
Mvh/Sophia
Jubbe063
02-03-2011, 17:42
När de små plantorna (keikis) fått tre till fem rötter på ca 5 cm långa så kan du klippa av "grenen" den sitter på ett par cm på varje sida om keikin och plantera den i en egen kruka.
Din Phal. kommer att börja blomma igen när den slipper lägga så mycket energi på alla småplantor den bär nu på.
Sofflan
19-05-2011, 18:31
Tack för svaret!

Nu har den fått ännu en "bebis", men jag tycker det ser roligt ut så kommer inte ta bort dom fören dom fått rötter som du skriver om. Då får den hellre stå utan att blomma.
//Mvh/Sophia
Camillabrandt80
24-07-2011, 11:30
Åh det där lät intressant!

kan du lägga ut en bild...jag vill se av ren nyfiken het hur det ser ut!?