merlin68
17-03-2011, 23:21
Om man lämnar kvar fjolårsgrenar på hösthallon ger då dessa en tidigare skörd eller ingen skörd alls? Bor ju i gränszonen för hösthallon, zon 3-4. Vissa år ger de många mogna bär och andra år möglar och fryser bären. Går det att tidigarelägga mognaden? Sorterna är Asker samt en gul mkt storfruktig sort.
merlin68
18-03-2011, 18:55
Haaallllloooo var är hallon-proffsen

Jag har undrat över det här med fjolårsgrenarna så länge nu så det skulle vara kul att få veta
ElisabethÖrebro
18-03-2011, 19:06
Är inget hallon proffs :-))
Men jag sparar alltid årets skott.
Dessa blommar tidigt o ger hallon medans de nya skotten är påväg.
Har märkt att smaken inte är riktigt lika bra på dessa hallon.
Men vad gör det, jag får mer hallon att äta....
Eva i Västerås
21-03-2011, 21:52
Men - är Asker verkligen hästhallon? Jag har för mig att det är en gammal vanlig sort.
merlin68
21-03-2011, 23:10
Nu har jag tittat igenom mina anteckningar och det är Autumn Bliss och Allgold jag har. ANtar att det är försent att beskära nu. Har jag förstått rätt att om man inte beskär de kommer de att ge frukt samtidigt som sommarhallon? Det vore ju kanske det bästa att "göra om dem till sommarhallon" med tanke på zonen (3/4).
Åsa, mälardalen zon 2
22-03-2011, 08:29
Hösthallon kan beskäras både höst och vår så nej det är ju inte för sent att klippa. Allgold har jag haft och den klippte jag inte alltid ner och de hallon som kom på fjolårsskotten tyckte jag var bra på min planta. +Det kommer ju även hallon på årsskotten så man får ju ändå skörd även framåt hösten
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.