Full version: Dålig grobarhet
ingelsgarden1
Hej!
Jag tycker att det är dålig grobarhet få frö som jag plockade i höstas. Både från Törnrosas kjortel och Inkakrage hade jag svårt att hitta utvecklade fröställningar och från Rubeckier har inga grott i år. Är det bara jag som har problem? kan det bero på att vi hade en dålig sommar i fjol
Nettan8
Hmm, har själv sått 3 sorters echinacea o det gror som bara den iår,,, så vet ej vad du "drabbats" av.. prova igen annars. Lycka till!
kerstin z5-6
Vissa rudbeckia kan behöva växlande temp innan e gror om du talar om perenner?
Så o ställ utomhus
ingelsgarden1
Nej det är inte perenna det är en liten gul tror den heter Toto Toto och en havhög röd.
har sått om andra gången så får vi se.
Har tagit frö från dem i många år och det har aldrig misslyckats
Inkakragarna har grott men det var bara ett fåtal blommor som satt frö i höstas, andra år har det varit frö efter alla blommorna.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon