Annika med Collien
Vilket träd ska man välja om man är ute efter den absolut vackraste ( och gärna långvarigaste ) blomningen ? Stort eller litet, zon 2.
Vad säger ni ?

Annika med collien Elsa
Lars
Catalpa bignonioides - Katalpa eller trumpetträd, 6-10m, zon I-II har fina blommor.

Davidia involucrata var vilmoriniana - Duvträd eller näsduksträd har ju jätteläckra "blommor" - som näsdukar som hänger i trädet.

Vilken Prunus eller Malus som helst har ju jättedin blomning. Ex Prunus x serrulata 'Kanzan' 7-9 m zon III, har ju riktigt läckra stora fyllda rosa blommor - som en stor bred vas, mer pelarformad är 'Amanogawa'
Prunus nipponica är ett väldigt sött litet träd med vacker men dock kort blomning - dock ganska svårt att få tag i.

Magnolia - t.ex. M x Soulangiana 'Lennei Alba' (zon II) tycker jag är den läckraste magnolian, med kritvita stora blommor. Finns ju flera sorters magnolior, t.ex. M. sieboldii, buskmagnolia som inte blommar förrens fram i juni - har också fina blommor, men ger inte lika överväldigande intryck som de vårblommande sorterna.

Cornus kousa - inkl C. kousa var chinensis och sorten 'China Girl' är skitläckra. De får snygga och ganska goda frukter också på hösten. Dessa är dock oftast mindre buskar, men det går ju att stamma upp.

Ja, nu kan jag inte komma på så mkt mer, förutom om man vill försöka med en frilandshibiskus, Hibiscus syriacus (zon I), men jag vet folk som har den betydligt högre upp, så bara den får en skyddad växtplats så borde den funka i tvåan oxå. Sorten 'Oiseau Blue' tycker jag är jätteläcker. Hmm, såg just att den rena arten ska vara lite härdigare, till zon II, men jag undrar om den går att få tag på - och jag vet inte hur den blommar.

Hälsningar Lars
Christer i Falköping
Om du vill ha ett riltigt stort träd, är ju den rödblommande hästkastanjen otroligt vacker när den blommar.
Christer.
Annika med Collien
Tack för de fina förslagen. Så många träd ryms ju inte på en vanlig villatomt, så man vill gärna välja med omsorg och höra efter vad andra gillar. Hästkastanj är ett favoritträd men egentligen för stort .........men, tänk om man skulle plantera ett rödblommande som du föreslog, Christer.
M x Soulangiana 'Lennei Alba' ........... låter mycket bra, ska se var man kan hitta den.

Annika med collien Elsa ( som idag var på hundutställning på Svenska Mässan i Göteborg )
thomaswahlqvist
Om jag skulle få välja ETT blommande träd så skulle det bli en Magnolia Sieboldi. Den är buskig men med tiden blir den hög och kan gallras lätt till ett flerstammigt träd /buske.
Den är ganska snabbväxande och blommar senare än mycket annat, visst är väl det fint att ha blommor annan tid än våren. rolleyes.gif
MRLINDELL
Jag ser ibland Japanska körsbärsträd och vill bara ha ett i blom hemma.
Cilla
Jag skulle gjort ungefär samma lista som Lars. Några tillägg är att Malusträden (prydnadsaplar) blommar längre än prunusvarianterna (prydnadskörsbär). Prydnadsaplar som man låter växa fritt utan beskärning blir otroligt ymnigt blommande träd medan prunusblomningen har en sirlighet som inte malusarna har. De flesta prydnadsaplarna blir mindre än sina storfruktiga släktingar äppelträden, och samma gäller för prydnadskörsbären även om de generellt är större än malusarna.

Den rödblommiga kastanjen Aesculus X carnea blir lite mindre än hästkastanjen Aesculus hippocastanum, men den vill bli 15 meter hög och minst 10 meter bred. Hästkastanjen blir 20-25 meter hög och ca 15 meter bred.

Päronblom är inte heller att förakta. Vissa sorter blommar i vitfladdrande bolliga kluster, medan andra har färgstarka ståndare och pistiller. Päronträd bildar en mer oval krona än äppelträden, men de vill bli ca 10-15 meter höga och ca 8 meter breda.

Här finns bilder på blommande träd från en tidigare diskussion http://www.odla.nu/forums/index.php?act=ST...c3e52fa7c19427d.

Mitt senblommande päron, kanske esperens herre, skir, ljuvlig blom med färgstark mitt!


Mitt tidigblommande päronträd, troligtvis augustipäron. Blommar med vita kuddar. varje blomma är fladdrig med helheten fin.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon