Hugo Ensked
Hej,

undrar om någon vet var man kan köpa utsäde till jordärtskocka ("Bianca" eller röda spelar ingen större roll)?.På nätet eller via plantskola i storstockholm.
Kanske någon kan dela med sig? Behöver ca 10 knölar.

Odlade detta som pojke på friland och har trevliga minnen eftersom det växte som bara den. Hoppas att mina småpojkar blir lika inspirerade och får "gröna fingrar" av detta som jag en gång fick .... rolleyes.gif

Hoppas på tips!
MissB
Jag köpte på Tradera! smile.gif
annaco
Jag har jordärtskockor som växer oerhört, dessvärre vet jag inte vilken sort det är.
Den blommar inte.
Jag delar gärna med mig.
anax
Jag har köpt ekologiska på Coop. Tyvärr står det ju inte vilken sort det är och det finns inga garantier för eventuella sjukdomar...men växer så det knakar gör de.
vicky-g
Jag misstänker att jag har. Förvara de i landet under vintern och har inte grävt upp dem än. Men brukar alltid ha ett överflöd av skockor. Mina är blommande.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon