Planterade vår häggmispelhäck - för 1-2 år sedan (oj, va fort man glömmer....)
Är det dags att klippa ner den nu?
Den har ju växt sig riktig hög - fniss - men på de flesta plantorna är det ju EN pinne som står rakt upp...
HUR klipper man ner den?
VAD ska man tänka på?
NÄR ska man göra det?
Många tips tack!
//
Louise i Göteborg
16-02-2004, 11:27
Häggmispeln tål nästan vad som helst.
Den används flitigt i ofentliga planteringar typ vägkanter och refuger vilket tyvär har gett den en tråkstämpel. I dessa planteringar stubbas den (till någon/några decimeter)med några års mellanrum och får växa upp däremellan.
Man kan formklippa den, lämpligen efter blomningen varje år.
Man kan stamma upp den till ett litet träd (så gör jag).
Man kan låta den växa fritt men då blir den stor, mkt stor.
Varje gång man klipper grenar sig växten och blir tätare så om du inte vill stamma upp den tycker jag att du skall försöka dig på en stubbning nu eller efter blomningen. Sedan kan du bestämma dig för vad du vill ha din buske till.
Stora Sidus
17-02-2004, 16:29
Angående din häggmispelhäck.
Vill du ha ännu rikligare blommning och mera skott till nästa år, så ska du vänta med att beskära till efter blomningen nu i vår. Men om du bara vill gallra ur häcken lite, så går det alldeles utmärkt att göra det nu.
Lycka till.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.