lollinona
Vi funderar på att bygga en pergola över vårt trädäck. Det vi hade tänkt var om man kan blanda olika klätterväxter och hur man iså fall gör detta?
Favoriter är blåregn, rosor och vindruvor. Men vi vill gärna ha något i "botten" och som håller pergolan fin även vintertid, tex murgröna eller något annat vackert som ser bra ut året runt.
Pergolan står i söderläge i zon 1 men med en hel del blåst.
Alla tips emottages, vi har inga gröna fingrar ännu!

Matillin
Jag har liknande funderingar men bor tyvärr inte i zoon 1. Skulle inte tveka på blåregn om jag hade möjlighet. Hos oss blir det nog klätterhortensia och något annat som jag inte bestämt ännu. Tänk på att rosor drar till sig mycket getingar, skulle själv inte sätta det vid en pergola, men dom är fina :-)
lollinona
Läste nyss att blåregn inte klarar blåst så bra vilket våra växter måste göra.

Är ute efter gammeldags känsla på växterna, fler tips mottages tacksamt.
karinc
Kaprifol, doftar underbart och är tåligt. Ser dock risig ut efter nåt år, men tål hård beskärning.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon