sarasofiasascha
Hej alla duktiga,

Har börjat baka allt matbröd själv och undrar om jag kan använda kokvattnet från ex bönor, kikärtor som jag kokar själv som degspad?
Blötläggningsvattnet (utan salt) vattnar jag blommorna med och de växer som sjutton av det. Tycker det är synd att kasta kokvattnet de gånger jag inte skall koka soppa på bönorna. Bönor och bröd ska ju vara en bra kombination när man försöker äta vegetariskt.
ingrids
Jag skulle absolut testa, i synnerhet kikärtor borde kunna ge en nötaktig smak till brödet. Medan det fortfarande är hett skulle du ju också kunna använda det i recept där en del av mjölet ska skållas.
Peztis
På dagis brukar husmor alltid ha kokvattnet från broccoli i brödet.
klaramaja
Absolut, och spad om man kokat kroppkakor. Pyttsar i gröt som blivit över, likaså potatismos.
Whiskuchi
Jag brukar baka bröd med baljväxter i till och med ;-)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon