CITAT (Cilla @ 23-05-2011, 00:23)

Pilskorv. Vissa sorters pil kan man närapå räkna med får det.
SLU rekommenderar beskärning, och det kan man göra. Min erfarenhet är att beskärning behövs varje år och att smittan gör trädet fulare och fulare. Kanske har någon lyckats att minska skorvens angrepp, jag har det inte. I äldre pilar uppstår det kvastar som också angrips, så skär man, det uppstår kvastliknande efterväxt mm.
http://www.slu.se/Documents/externwebben/l...17_utskrift.pdfSatsa på en annan art! Eller på en annan pilsort som sällan får det.
Jag har för mig att fontänpil (Salix x elegantissima) är mest utsatt. Pilar ska förstås växa på en fuktig plats för att trivas bra också. Stressade växter blir lättare sjuka. Knäckepil (S. fragilis) har man sett växa friskt på vanlig tomtmark, men den blir ju väldigt stor förstås.