CITAT (johanna.lind77 @ 19-05-2011, 21:57)

Hej och hjälp!!!!
Är ganska ny trädgårdsägare som behöver hjälp med vad vi kan göra med vår långa slänt? Ca 23 m lång och 3-4 meter hög i nordost, växtzon 4 (se bifogad bild). Har grävt bort de fruktansvärt risiga rosenspireorna som stod där men har nu fått idétorka. Är ute efter en något mycket lättskött eftersom vi bor i det vita huset ovanför slänten och alltså inte kommer se den särskilt mycket (vår tomtgräns går där släntens nederkant slutar) det gör däremot grannarna i huset nedanför så det får ändå se vettigt ut... Längst upp funderar vi på att göra en liten mur i samma nivå som gräsmattan för att kunna köra gräsklipparen mot, men vilka växter ska man satsa på??? Vill inte ha en rabatt som måste rensas stup i ett.. Har funderat på marktäckare, typ oxbär, men blir det inte lite väl trist?
Tacksam för tips! :-)
Mvh Johanna
IMG_3733.jpgFrågan är om ni inte skulle satsa på en stödmur i tomtgränsen i stället? Då får ni ju själva glädje av ytan. Sådana där slänter ner mot en tomtgräns är inte någon bra lösning, utan görs enbart för att det är det billigaste sättet. Men om ni ska kosta på ytan så bygg för allt i världen en stödmur, sedan kan ni ju ha vad som helst där, man kan även tänka sig en häck i kanten.
I annat fall skulle jag rekommendera barrväxter i det läget. Gärna något som breder ut sig ordentligt som bredväxande idegranar typ 'Farmen' och 'Green Mountain' och 'Densiformis'. Även andra granar som sockertoppsgran, fågelbogran och liten serbgran fungerar bra i skuggiga lägen liksom tujor. Undvik tallar och enar som vill ha mer sol. För att få lite variation hade jag lagt in syrenortensia, tibast, någon azalea och rododendron.