Full version: Passiflora Alata
nilssontherese
Hallå!

Köpte en passiflora alata för ca 3v sedan, kunde bara inte motstå den! Men den har forfarande inte grott! Tar det såhär länge?? Har gjort exakt som det stod på förpackningen. Står med undervärme och i söder.
Någon som har tips?

Therese sad.gif
Åsa, mälardalen zon 2
3v är kort tid vid groning av passionsblommor, det kan ibland ta månader innan de gror (överlag är 3 veckor inte speciellt lång groningstid, många växtslag har fröer som tar bra mycket längre tid på sig innan de gror).


http://www.odla.nu/forums/index.php?act=ST...da46874784be509
http://www.odla.nu/forums/index.php?act=ST...da46874784be509

+Se upp med söderplaceringen, även om fröerna vill ha det varmt vill de nog inte kokas i gassande sol det kan bli ganska höga temperaturer i ett litet växthus eller under plasten när solen gassar
lolo
Jag instämmer med Åsa - avvakta ett tag till! Passionsblommor kan gro allt från en vecka till flera månader. Ha tålamod! Jorden med fröna får inte torka upp, duscha gärna ytlagret och försök bibehålla fukten. Innan fröna grott ska de stå ganska mörkt, det är först när de grott som de ska ha ljus. mvh
Ann-Louise
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon