Hej, efter hur mycket slit som helst (gräva, spräcka berg, fälla träd, rotfräsa, lassa jord...) under flera veckor för att plantera en 30-meters idegranshäck (Hilli) mot gatan hemma (Mälardalen), upptäckte jag i fredags att alla plantor - ett hundratal - har mängder av sköldlöss, ser ut ungefär såhär:
http://www.rainbowtreecare.com/wp-content/..._Image_0007.jpg
Jag tror att arten det handlar om är Parthenolecanium fletcheri alternativt Parthenolecanium pomeranicum.
Det är lätt att pilla bort dem, och de har liksom ett vitt damm/pulver på undersidan, vilket jag förstår är äggen. Men att plocka bort dem från så många plantor är en omöjlighet.
Jag var in till butiken där de inhandlades för ca fyra veckor sedan, och de rekommenderade mig ett insektsmedel, Calypso från Bayer, som jag sprayade på samma kväll. På morgonen regnade det, så jag hoppas att giftet hann verka under timmarna innan regnet. Nästa behandling ges om 7-14 dagar.
Vad tror ni häckplantorna (ca 50-60 cm) ) har för chanser? Skotten har utvecklats väl, men ganska många barr har gulnat och lossnat och en del grenar ser lite kala ut (typ tjockare grenar i mitten på plantan, vilket är lite konstigt, de tunnare årsskotten borde väl ryka först om det var lössen som orsakade barrens död?).
Om de dör eller blir alltför illa åtgångna antar jag att man får reklamera i butiken, för det tycks ju helt uppenbart att de haft detta redan i butik (vi har inga andra växter i närheten som är angripna, och två separerade häckrader har blivit lika drabbade). Jag såg också mörka fläckar redan vid inköp som jag nu inser är svartmögel på honungsdagg som lössen avger i tidigare utvecklingsstadier.
Mvh
/A