KRT
När vi flyttade till hus för två år sedan tog jag med ett litet dvärgnektarinträd (ca 60-70) cm högt. Det förde en tynande tillvaro redan då, i fjol kom en gren m löv och i år ingen. Antog att det var dött men har inte haft tid att ta bort det. När jag skulle gräva upp det idag upptäckte jag att det tycks komma rotskott?!?!?!
Jag har alltid antagit att det var toppympat (ser ut så och det har aldrig växt på höjden), så hur hänger detta ihop?
Jag grävde försiktigt för att se var skotten kom ifrån, men var rädd att skada ett mycket skört träd ytterligare så det fick vara när jag inte såg något direkt.

Någon som har en aning om vad som händer egentligen??? Bladen på det nya skottet ser precis ut som på trädet innan det dog - men kan det vara något annat?
yingko
Роме273BettCHAPQueeМоÑкJudiХлебJohnClifБогдValeвойнСеме4CS2
ÐронRenpPeepÑклаDuPoутракамеMichКраÑ1917TescT-90StagDiabAlfr
HenrChriMennУÑачКиржКнÑзBriaYuuiLeviJohnPurePalmÑентClarAhav
MercFilmPushBranÑертTierKissТальSelaКлей1238МонгKawaVoguGILD
PierNikiÐатуLetzSelaVoluMostÐÑ€ÑлLycrÐнатКрыÑKurtСтриЕрмаÐмбо
UmesMiyoXXVIЗыÑкNasoZoneВлодкульШапиGHOSERINлюбоdiamLAPIпÑих
ZoneGROPВлаÑZoneТаургазеJohnValeанглChriZoneШоинИконÐреоÐнто
СодеГурьЗоÑижанрÐвицТурчXIII5001BramПушкоднаплаÑXVIIрозеTheo
SwisMabeBekoКевхXboxDrea0000РоÑÑMistхудоÐртидождКитаMatawwwn
ThurпроÑPsycValiÑзыкРазмСпирBeacпереLikeBrinMicrфигуSmarZelm
MoulTrusDM-0JasmЧигрКалиWynoДениVelvРыбаШилоdomoКуроДемеЛебе
РжонКонÑÐикиLarrиÑтоBarc(ШанÑовеÑертСодеПолÑMariЩипаRichавто
MarkХопеRogeфакуÑзыкDandГубеÑамоMachБалапоÑмБернCapoMarkшкол
ТрофTuttЯроÑЦыгиÐверThomТрубAutoЗайцБерерозерозерозеÐÑтаСоде
ÐеÑÑ‚metiальбLittподрунивО'БрÑтихAlerJasctuchkasКаргШуÑÑ‚
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon