Garden bliss
12-06-2011, 22:39
Jag odlar 8 plantor broccoli i en pallkrage och de är nu "stora som hus", ca 20 cm ovanför kragkanten och det har börjat bildas buketter så smått. Har nu suttit och läst om alla hemska smådjur som gillar broccoli och funderar på om jag ska täcka över med fiberduk. Är det för sent? Funkar det öht när plantorna är så stora?
Eva i Västerås
13-06-2011, 11:57
När jag odlar kålväxter täcker jag dom hela sommaren.
Först kommer jordloppor, sen kommer kålflugor och har man klarat dom kommer kålfjärilen lite senare.
Sen kommer flugorna med en TILL generation!
För mig är det så här: Eftersom jag brukar förodla mina broccoliplantor inne är de tillräckligt stora när jag sätter ut dem för att inte jordlopporna ska bli något stort problem. Och sedan brukar, hos mig, kålfjärilar och andra fjärilar komma så sent att jag redan hunnit skörda broccolin, som är det av mina kålslag som blir klart först (om man bortser från majrovorna). Men till annan kål (vitkål, savoykål, grönkål, bryssel) ska jag i år använda det biologiska växtmedlet turex, för annars blir de totalt uppätna.
Men visst kan du täcka med täckduk även om de är stora, bygg ett litet "tält", men se till att göra det lätt att öppna för att komma åt att vattna.
carusogugge
14-06-2011, 22:43
Gardinen Lill från Ikea är perfekt att täcka över med. Gjord av polyester, struktur som ett finmaskigt myggnät. Håller i många år. Kostar 35 kr för två stora gardiner.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.