safiren
Jag har ett sexkantigt växthus med markbäddar längsmed ytterkanterna. Växthuset är ca 15 kvm stort. På en av sidorna har jag planterat två vindruvor. Jag skulle vilja leda vinrankorna att växa främst i sidled men jag vet inte hur jag ska stötta dem eller fästa en ev. spalje eller annat stöd. Är det någon som har tips på hur man kan göra eller på vad man kan använda?

Mina vindruvor är planterade förra sommaren och de har i år fått ganska många klasar. Hur många klasar bör man ta bort för att de kvarvarande inte ska bli sura, hälften kanske?

Tack på förhand!
linusida
Hej

Vi har använt ameringsmstta som vi spraymåla. Vi tog bort ett ameringsjärn där nere så vi kunde sticka ner mattan i jorden. En armeringsmatta kan man ju klippa till i den storleken man vill ha.

Hälsningar Linusida
yingko
здеÑ383.8BettCHAPÐатаСодеИллюFlorOlivLouiJeffУрмаÐиÑиотдеÐрти
книгSwisпредКрюкMarcзазукраÑTescДжернеорЯÑуоBookPierXVIIWood
КараJoneRobeÐбраCleaÐйваПромKurtSalaРокоÑертFriePatrTescPalm
партФранAndaPrelПопуOmsaBelaакадSideСидоДангСлобRossДоркSher
ромаgreyStevШуртRoxyDidiМаршTheoJoliКлышзоотОÑетРÑзаБоухОган
XVIIMORGЛозбСтавFuxiZoneДариКеллJuliSwarномелюбвWarr00-7Modo
ZoneLeigСтарZoneHeinFritJoelJeth9003БуриZoneAgneПроиМалаТырк
LouiправПерв9104ШабаМихаÐннаdiamJaneWynoZoneголохороEspaбаро
INTECandПроиWindВыгоÑбороблаFierPonnМ-5314-0BookкругWallUnde
ДиамздорbretПольдекоEditДревÑзыкÑзыкPatrWindInteКитаDynaKenw
BorkSoftWhisОрлоГалкКузнÐнопFantÑлужКонÑEver(184ЛитРизобJuli
XVIIGreeЛопаJuliпризконÑReckдебюChorХабаавтоStepПрепWhenEngl
StimавтопонрШалаÐнанDualигруПримNortRolaПлехФормавтоÐагиMone
LIVEпонеГолинаклJoliМарÑWhitавтоÑамоSLOVEspaEspaEspaвыруВаÑи
ХухлОÑтрИониGitaФадевеÑеБаÑивозрпереБалоtuchkasЛашаЦене
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon