Full version: Backsippefrö...
Irene_L
Nu har backsippans frön mognat och jag håller på att samla in frön som jag sedan ska ha till min fröförsäljning! Jag hade inte dom fröerna till försäljning förra året och det jag undrar är om man ska ta bort "svansarna" eller om dom ska sitta kvar på fröet:

[attachment=61899:fr__back...beskuren.jpg]

Det går att vicka bort svansen. Det har jag gjort på det understa fröer. Men jag är osäker på om man ska göra så! Jag vill inte förstöra nåt på fröet!

Hoppas på hjälp från er!!
Fågelvägen
Jag tycker det verkar onödigt att pilla bort svansen. Det sköter naturen säkert om när fröet gror. Svansen fungerar antagligen som vinge när fröet ska spridas för vinden.
Anki V
Jag frågade samma sak när jag skulle skicka frön till STA:s fröförmedling och där tyckte man att svansen skulle tas bort.

/Anki
Gåsis
Oavsett hur man ska göra tycker jag hela tjusningen med att så backsippa är när man sprejar på sådden och dom små svansarna börjar vippa...

/Åsa
Maggan H
Jag tog inte bort den når jag sådde förra året och de grodde snällt ändå! Fast vita blev dom inte utan vanliga lila så den är inte fröäkta.
Irene_L
thanks.gif för alla svar! Maggan...mina jag har frön från är från lila backsippor så dom borde bli lila. Jag har inga vita.
Azur
Fröet gräver ned sig med svansen. Svansen rör sig när fuktigheten ändras, och på fröet finns en massa bakåtriktade hår som fungerar som hullingar. Tillsammans innebär det att fröet kan vicka sig ner och få mothåll vid groningen.

Jag satte f.ö. några backsippefrön i förra veckan, genom att använda svansen som handtag och trycka ner fröet strax under jordytan, med svansen rakt upp, och de har nu grott. Vet inte om det är en bra ide att låta dem gro nu, men jag har många frön så jag tyckte jag kunde testa. De kommer att få tillbringa vintern på vår frostfria balkong.
kerstin z5-6
Det behövs nog inte ,har du fina plantor i augusti kan de utplanteras då
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon