Full version: Frostskydd
oculus
Tidigare vintrar har vi köldskyddat känsliga buskar med mjuka Rockwoolskivor i plastsäck. Problemet är att förvara dessa då de inte behövs. Är bubbelplast ett bra alvernativ som frostskydd av just buskar? Det är ju lättare att förvara.
Anja Danmark
Det holder meget dårligt til udendørs brug, så det duer formentlig kun til en enkelt sæson... Jeg tror også, at det ville blive for fugtigt inden under plasten.
Gunilla T
Plasten i sig skyddar inte mycket - från blåsten kanske men inte annat. Luften går från varmare till kallare luft och har du ingen värmekälla innanför plasten så blir det nog kallt under och som Anja säger - fuktigt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon