fridsbacka
27-06-2011, 11:38
Jag har bde svartvinbr och krusbr som vxer intill och i en stenmur , vill grna gra avlggare p dom men svrt att grva i sten =)
S kan man stlla en balja med jord dr sen ner med avlggaren i den och hoppas det funkar ?
Det borde vl g bra. Ev kan du skotta upp jord p grenarna. Ett annat stt r att ta vedartade sticklingar, stt i sand ver vintern och plantera till vren nr tjlen gtt ur. Klipp ca 20 cm lnga i oktober, skr ett rent snitt i rotnden stoppa ner i sand till ca 4/5 delar och plantera sen till vren lika djupt.
Jag har provat med svart vinbr iaf och det tog sig nstan 100%igt.
KarinSKARA
12-07-2011, 21:47
Det gr jttebra med en lgkantad kruka. Tryck ner grenen som du skrapat lite bark och ngra bladfsten frn i jorden. Lgg grna en liten sten ver som hjlper till s inte grenen ker upp.
Stll sedan krukan p ett fat med 1 cm kant.
Jorden skall hllas fuktig hela tiden s lgg ver lite grsklipp som hjlper till. Vattna noga hela sommaren och se till att det alltid finns vatten p fatet.
Till vren vnder du p krukan, finns dr rtter kan du klippa av grenen frn moderplantan.
Svarta vinbr gr jttefort, tar bara ngra veckor.