Full version: Flamingoblomman
mall3
Jag är jätte nyfiken på huruvida man kan roffa åt sig sticklingar från en flamingoblomma. Om detta då är möjligt, vilket jag har en känsla av, vilken del utav blomman ska jag då ta?

Jag har några ''blad'' sedan tidigare, har haft dem ståendes i en vas med vatten - men inget har hänt på länge. Vad ska jag göra?

Tack på förhand
Red Top
Flamingoblomman förökar man framförallt genom delning. Den du tänker "roffa åt dig" sticklingar av, kanske inte uppskattar att du delar plantan. wink.gif Men om du ber snällt, kanske du kan få en liten bit, nästa gång plantan planteras om. smile.gif
mall3
Tack så mycket laugh.gif Jag får ger mig på detta med att ''föröka'' flamingoblomman med andra tillvägagångssätt smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon