Full version: Gurkblad blir bleka
Davidoff
Bladen på mina gurkplantor har bleknat, åt det ljusgröna. Helt normalt? Någon brist?
Katarina Odla.nu
Prova att gödsla med ex nässevatten. Lägg nässlor i en hink fylld med vatten. Rör om då och då. Efter ett par dagar luktar blandningen apa och det är dags att sila av nässlorna. Späd sedan nässelsörjan med vatten tills färgen på vattnet blir som te. Vattna! Eller lägg gräsklipp runt plantorna.

Hoppas det löser sig!/Katarina
Davidoff
Aha, näringsbrist? Vad saknas, tror du? Kan jag köra standardgödning om jag inte får till nässelvattnet eller tills dess?
*Stintan*
kör du "droppbevattning" på gurkorna också?
Davidoff
Jag har tidigare haft automatbevattning på dem, men har stängt av den tills vidare för att testa manuellt med att låta det torka upp lite mellqn vattningarna. Är lite rädd att det är FÖR torrt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon