Josefine82
Mina tomatplantor har fått små flugor, överallt, ser ut som bananflugor/ blomflugor, men det är inte det heller. Sen ser det ut som om de lägger svarta små ägg på stjälkarna och ja överallt över hela plantan. Plantan ser ju ut att må bra, men frågan är väl hur länge till. Ser ni vad det är och vad kan jag göra åt det?

Problemet uppkom då jag köpte ny jord och planterade om plantorna. Stället jag köpte blomjorden hos, har exakt samma flugor på sina plantor.
Åsa, mälardalen zon 2
Bladlöss , finns svarta arter och bladlösshar bevingade individer. de lägger dock ej ägg de föder levande ungar och idkar jungfrufödsel
Josefine82
Tack snälla för svar!
mimella
Likadant ser det ut hos mig. Vad gör man för att få iväg dessa oinbjudna gäster?
slava
Spreja plantan med mjölk.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon