Davidoff


Jag har skördat fem gurkor, en finns kvar. Resten blir gula. Bladen gulnar... :-(
Vad kan problemet vara?
Vatten, gödning, röta, sjukdom?
Lady Hamilton
Det ser ut som du fått spinn. Duscha bladen så kanske du kan rädda plantan. I övrigt brukar det vara normalt att Gurkplantor tar en paus i producerandet Men sedan kan de sätta fart igen. Gurkor är enligt min erfarenhet väldigt näringskrävande så ge mycket näring under säsongen
Davidoff
Oj, ska man inte kunna hitta dem för att konstatera det? Typ nät och lik?
Lady Hamilton
Om du kollar på dina plantor noggrant så kommer du troligtvis att hitta nät eller kryp. Det brukar synas bäst i bladveck, precis där bladet växer ut från stammen

På din bild syns ett nät tydligt på blad 2; uppifrån längst bak på bladet
Davidoff
Wow, det kallar jag observationsförmåga! :-)
Beror på vad? Och vad ska jag göra?
Lady Hamilton
"Observations förmågan" kan bero på att jag känner igen fenomenet angel_not.gif jag har alltså råkat ut för detta själv och vet då vad jag skall "se"


Duscha bladen både på fram och baksidan. Spinnangrepp bero oftast på för dålig ventilation i växthuset. Och med denna sommar är det nog många växthus ägare som råkar ut för förhög temperatur i växthusena. Själv duschar jag bladen på mina gurkplantor varje kväll och har dörrarna och vädringsfönstrerna öppna dagtid + att jag har en fläkt i växthuset som "skjutar runt" luften i växthuset
Davidoff
Och jag som kopplat ur fläkten. Fixar imorrn!
Duscha med vatten? Inte såpvatten?
Lady Hamilton
Jo Såpvatten är att föredra tummenupp.gif naturligtvis


Davidoff
Tack för hjälp! :-)
Bassam
Hej

Den ser ut som VIRUS sjukdom.

:Bassam
Davidoff
Men Bassam, man ser ju nätet från spinn? Eller?
Lady Hamilton
Kommer nu i håg att jag har ett väldigt effektivt medel mot spinnangrepp som jag brukade använda. Det heter Spidermite Control och det medlet kan jag varmt rekommendera. Kan beställas på nätet om du inte har vägarna förbi Enhörna (själv har jag köpt medlet på trädgårdsmässan i Älvsjö)
Davidoff
Har nu såpsprejat gurkorna och även grannarna, tomat och vin. Kan de ta nån skada av såpa? Annars kanske man borde spreja allt för säkerhets skull. Och så har jag satt igång fläkten för funktion vid högre temperaturer. När kommer effekt? Kan gurkan överleva?
CillaM
Passa på att ge gurkorna näring, i form av järn. Rostiga spik rostar fint i vattenkannans vatten som du sedan häller på gurkorna. Får en växt näring och mår bra så slipper den ofta ohyra.
Davidoff
Kan man sticka ner en spik i krukan istället?

CITAT (CillaM @ 16-07-2011, 22:38) *
...spik rostar fint i vattenkannans vatten...

CillaM
Vet inte, det förutsätter att det hela tiden är så pass vått i krukan o då ruttnar väl snarare gurkan
Davidoff
Jag har ju såna där med vattenreservoir i botten. Där kanske man kan lägga lite spik?
CillaM
Det kan nog funka då så testa
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon