Full version: mangold
chaplin
hur gör man för att tillreda mangold o när är skördetid? mitt första mangold år smile.gif
*Stintan*
Du kan plocka bladen allteftersom. Användes ungefär som spenat, dvs lättstekt, wookad eller kokt i stuvningar och soppor. Späda blad kan även användas råa i sallader.
Piccante
om man låter den växa till sig så kan stammarna skäras i bitar o kokas som sparris (fattigmanssparris), gratineras eller blandas med andra grönsaker i grytor/ stuvningar. Stora blad kan kokas lätt så de blir mjuka och användas till dolmar fyllda med köttfärs, lök och ris.
Jag använde strimlad, kokt mangold och tomatsås i vegetarisk lasagne.
ogräset
Hejsan!

Mangold bladen är väldigt goda att steka med lite pressad vitlök på. Fungerar som spenat, fast spenaten går fortare i blom.

Mvh Birgitta tummenupp.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon