Bonntösa
Jag har fått en frukt på min passionsblomma. Förstår att det är ganska vanligt och kikade även på tidigare inlägg här. Fick dock inget riktigt svar på om man kan äta den? (om den nu ens mognar..)

Någon som vet?
Gröna mormor
Jag smakade på den första gången jag fick en och jag rekommenderar det inte.
Crazy4Flowers
Tror dom ska få ligga och eftermogna tills dom börjar likna russin sjunker in på sidorna liksom.
Alexander-VG-zon3
Ibland blir det bara tomma skal och outvecklad insida, en del är självfertila medan andra behöver pollineras.
octachoron
CITAT (Bonntösa @ 25-07-2011, 23:56) *
Jag har fått en frukt på min passionsblomma. Förstår att det är ganska vanligt och kikade även på tidigare inlägg här. Fick dock inget riktigt svar på om man kan äta den? (om den nu ens mognar..)


Ätbarheten beror väl först och främst om passionsblomman är en sort som ger ätbara frukter, dvs Passiflora edulis.
kerstin z5-6
Ja övriga är inte goda:(
Alexander-VG-zon3
Det finns fler ätliga än bara edulis. 2-3sorter säljs i sverige (edulis, edulis var flavicarpa och ligularis). Och det finns över 10sorter som odlas i världen i större skala bara för frukten och till juice, den vanliga blå ger ätliga frukter.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon