Peron
Hej alla!

Hade en stickling från en limefärgad zonalpelargon.

Den stod i vatten först och utvecklade rötter.

Den tog sig fint i krukan också. Den utvecklade tre stänger med blommor. Men sedan dog den inom loppet av tre dagar. Det gick så fort att varken blommor eller blad han med att vissna.

Någon som vet vad som kan ha hänt? Skulle jag klippt bort blommorna? Kanske den lilla roten, stor som en köttbulle endast, inte orkade med?
Red Top
När man rotar pelargonsticklingar i vatten får de visserligen rötter, men rötterna är väldigt svaga och orkar inte så mycket när de sedan planteras i jord. Om sticklingen utvecklar blommor ska du genast ta bort dem. Det svaga rotsystemet klar inte av att både bilda nya kraftigare rötter och samtidigt blomma. Stammen på din stickling har helt enkelt ruttnat/dött.

Pröva att rota i såjord nästa gång du vill sticklingföröka. Jorden ska bara vara väldigt lite fuktig, nästan torr. smile.gif



Peron
Jättetack för ditt svar Red Top - ska absolut prova dina tips nästa gång =) Har redan nu "snott" ett nytt skott som jag satt direkt i jord blomma.gif
Bassam
Hej


De ser ut som att de haft överflodiga vatten och rötter blir mögla .


H:Bassam
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon