Jag vill så gärna lyckas med ljusgula stockrosor och tänkte så dem i år för ev blom nästa år. Men på Impecta finner jag bara en ganska starkt gul sort. Eftersom jag annars nästan bara odlar grönsaker är jag inte så hemma på näthandlare för prydnadsblommor - har ni några tips på bra adresser? Jag ska ju inte köpa så mycket (kanske lite andra blommor också, men inte många) och därför antar jag att det är bra om det inte ligger för långt utomlands, så att inte fraktkostnaden blir för hög
tacksam
Eklo
ingrids
03-08-2011, 15:04
Rara växter, raravaxter.com, har en enkel gul ganska låg (160 cm) och en dubbel gul tvåmeters.
många tack för tipset
Eklo
Efter en koll på rara växter finner jag dessvärre ingen enkelblommande ljusgul där. Finns det andra nätfirmor att leta på tro?
tack på förhand,
eklo
ingrids
04-08-2011, 07:24
Hm, när jag söker hittar jag två enkla gula. Sök på "stockros", de heter lite olika på latin beroende på art. De gula hette inte Alecea rosea.
Maggan H
07-08-2011, 09:56
Om det är denna du menar kan du få av mig, den är vaniljfärgad.
[attachment=63736:P7290016.JPG]
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.