susanne-79
11-08-2011, 13:55
Hej!
Har två ganska knubbiga tuvor blåsippor i min trädgård. (Eftersom jag är helt ny ägare till denna trädgård har jag ännu inte sett någon blomning.) Nu skulle jag vilja att sipporna får det så bra som det bara går och helst breder ut sig och bli fler. Vad är en lyx-behandling för blåsippor?
De står placerade så att de får full sol under en stund mitt på dagen men annars skuggigt, nedanför en ligusterhäck. (Inte under utan framför.) Zon 2.
Om jag skulle vilja köpa och plantera fler, gör jag det i så fall på våren eller på hösten när andra perenner planteras?
Hoppas någon vet!
I min trädgård fanns blåsippor redan när vi köpte huset och de har förökat sig.

Mitt bästa tips är att aldrig plocka blommorna för att sätta i vas utan låta dem vara i fred. (Kanske inte mycket till tips men en liten början.)
Gunilla T
11-08-2011, 17:16
Titta hur de växer i naturen...lövskog/blandskog där de hinner blomma innan löven spricker. Optimalt ljus vid blomningen för att sedan skyddas av skuggande lövträd resten av sommaren. Skuggan under träden håller marken fuktig och näring och skydd får de av förnan från träden.
susanne-79
11-08-2011, 22:13
Skulle man då kunna tro att de mår bra av att få lite gräsklipp och sönderhackade löv under hösten, istället för de nedfallna löv som de får i det vilda?
Gunilla T
12-08-2011, 09:14
Kanske inte gräsklipp på hösten eftersom det är kväverikt men löv blir säkert alldeles utmärkt.
Jag har ett bestånd av blåsippor, som verkar att trivas ganska väl.
De står framför en hasselbuske, har det soligt och ganska torrt på sommaren.
De förökar sig hela tiden med nya små plantor.
På våren brukar de få kompost.
Jag har inga direkta tips, men här är en sak: blåsippor är kalkälskande. Här i Stockholm hittar man blåsippor där marken är kalkrik pga rester av istida skal av snäckor och musslor.
Jag är uppvuxen på Öland där det fullkomligt kryllar av blåsippor! Vårt bästa blåsippsställe var i en gles skog jämte en å. Marken var alltid lite fuktig, men inte blöt och svampig.
Ett annat ställe var jämte en "sjö" (numera mer som en mosse). Likadant där, något fuktigt och i halvskugga under trädens kronor.
Och kalkrikt som ovanstående sa, det är det ju på Öland.
Fågelvägen
14-08-2011, 18:20
... och var snäll mot myrorna i trädgården. Det är myror som sprider blåsippornas frön, har jag läst någonstans.
susanne-79
15-08-2011, 21:45
Tack för alla tips! Ska vattna och kalka, och ge lite extra löv på hösten :-)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.