Peztis
I våras lyckades jag driva upp en liten perukbuske, den är nu ca 20 cm hög. Ser fin ut men lite ranglig. Den har hela tiden stått i kruka men hur ska jag göra bäst nu med vintern här om bara någon eller några månader? Bor några mil norr om Stockholm, tror det är zon 3, möjligen 4... Men det beror ju så klart på var i trädgården som alltid.

Som sagt: vad glr jag med krukan i vinter? Gräver ned plantan i skyddat läge eller förvarar den i garaget där det är ca 10 grader, extra belysning finns att tillgå (fast det börjar nog bli full-planerat under de där lamporna).
Ezereht
Jag skulle ha haft den inne om plantan är dig kär. I zon 3-4 är det lite vanskligt med perukbuske. Den kan klara sig, den kan frysa ihjäl.
Huggorm
Se till att den invintrar som den skall, och ha den sedan i garaget i +10. Den växer ju naturligt i sydeuropa, så det är nog en ganska normal vintertemperatur för den.
Peztis
Så den ska alltså alltid förvaras så...? Trodde att jag skulle kunna plantera ut den när den blivit lite större. Asch då!

Jaja, det lär nog inte få plats med någon bil i garaget i år heller! biggrin.gif
Huggorm
Visst kan du plantera ut den när den blir större! De tål relativt hårda vintrar, jag tror de brukar anges till zon 3 eller något sådant. Plantera den på en varm och torr plats, så klarar den sig bäst!
Peztis
Va bra! Då får det bli så när den blir lite större! Än är den ju pytte...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon