AnniP
Hejsan!
Vårt prydnadskörsbär 'Kanzaan' har en gren som växer in mot kronan. Ska jag beskära den eller låta den vara?

Mvh Anni


Prydnadskörsbär

ingrids
Kan du bara leda den utåt med ett snöre istället, den växer ju inte fel så utan det ser mer ut som om toppen böjer sig lite galet.
Cilla
Jag skulle också ha sträckt den, du kan testa att göra det nu och sedan släppa senare i höst innan det fryser. Sedan lägger du an sträckning i maj när trädet är mjukt och börjar växa igen.
Vill du hellre beskära kan du göra det på våren för att stimulera lite tillväxt.

Det ser ut som att trädet har behövt lite mer vatten än det fått. Om det inte regnat rejält hos dig nu, ge trädet en rejäl dos, ca 50 liter. Starta sedan bevattning tidigt i vår vid knoppsprickning och sedan en gång i veckan under bladsäsongen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon