|
Malin Lernfelt: Vi borde prata om enfalden"I går var det 90 år sedan svenska kvinnor för första gången fick vara med om att bestämma hur riket skulle styras. Vid valet den 12 september 1921 valdes även Kerstin Hesselgren som första kvinna in i den svenska riksdagen. 90 år är i ett historiskt perspektiv inte lång tid. Ändå känns det nästintill overkligt att min mormor och hennes systrar tillhörde den första generationen kvinnor som fick växa upp med fullständiga medborgerliga rättigheter."
Visste ni att kvinnlig rösträtt inte infördes i folkomröstningarnas land Schweiz förrän 1971? Och i kantonen Appenzell-Innerrhoden fick kvinnor inte rösträtt i kantonala frågor förrän 1990? Och i Lichtenstein hände det inte förrän 1984. Wikipedia - Kvinnlig rösträttDet är ju helt sjukt!
Huggorm
13-09-2011, 16:12
Kvinnor har en tendens att rösta mer åt vänster än män, så frågan är hur bra idé det är med kvinnlig rösträtt...
CITAT (Huggorm @ 13-09-2011, 17:12)  Kvinnor har en tendens att rösta mer åt vänster än män, så frågan är hur bra idé det är med kvinnlig rösträtt... Du skojar väl?
mamamaggan
13-09-2011, 16:50
CITAT (Huggorm @ 13-09-2011, 17:12)  Kvinnor har en tendens att rösta mer åt vänster än män, så frågan är hur bra idé det är med kvinnlig rösträtt... Du är ju bara för rolig !
Piccante
13-09-2011, 16:57
CITAT (Huggorm @ 13-09-2011, 17:12)  Kvinnor har en tendens att rösta mer åt vänster än män, så frågan är hur bra idé det är med kvinnlig rösträtt... Jo det stämmer ju så vi borde snarast förbjuda män att rösta
*Stintan*
13-09-2011, 17:13
Lika lön för lika arbete, skall det ta 90 år till tro. Än är vi inte framme trots alla år av rösträtt för hela den vuxna befolkningen. Kvinnan skall tiga i församlingen verkar gälla delvis än idag. Hepp.
Biggan_
13-09-2011, 21:22
CITAT (gnon49 @ 13-09-2011, 21:51)  Lika lön för lika arbete, skall det ta 90 år till tro. Än är vi inte framme trots alla år av rösträtt för hela den vuxna befolkningen. Kvinnan skall tiga i församlingen verkar gälla delvis än idag. Hepp. Håller med!
Ja, att ha ett flerfaldigt / mångfaldigt samhälle, är ju bra mycket bättre än att ha ett enfaldigt ...
Vi kan väl gå bakåt i tiden, men låt man och kvinna byta plats.
CITAT (gnon49 @ 13-09-2011, 21:51)  Lika lön för lika arbete, skall det ta 90 år till tro. Än är vi inte framme trots alla år av rösträtt för hela den vuxna befolkningen. Kvinnan skall tiga i församlingen verkar gälla delvis än idag. Hepp. Ja tyvärr är vi inte framme än
Huggorm
14-09-2011, 17:28
CITAT (gnon49 @ 13-09-2011, 21:51)  Lika lön för lika arbete, skall det ta 90 år till tro. Än är vi inte framme trots alla år av rösträtt för hela den vuxna befolkningen. Kvinnan skall tiga i församlingen verkar gälla delvis än idag. Hepp. Men det är ju lika lön för lika arbete? Skillnaden ligger i att kvinnodominerade yrken har lägre lön än mansdominerade, det är alltså olika lön för olika jobb.
CITAT (Huggorm @ 14-09-2011, 18:28)  Men det är ju lika lön för lika arbete? Skillnaden ligger i att kvinnodominerade yrken har lägre lön än mansdominerade, det är alltså olika lön för olika jobb. På många kontor till exempel tjänar männen mer fast kvinnorna gör samma jobb visar en undersökning. Så din förklaring är inte hela sanningen.
CITAT (Anma @ 14-09-2011, 23:58)  På många kontor till exempel tjänar männen mer fast kvinnorna gör samma jobb visar en undersökning. Så din förklaring är inte hela sanningen. Och även om det hade varit det så hade det ändå bara bekräftat att saker som upffattas som typiskt kvinnliga tenderar att nedvärderas av det patriarkala samhället...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
|
|
 |
|
|