Full version: Medinilla
Siri
Hej
Upptäckte idag att jag fått vit-grå beläggning ute på kanten av några blad på min medinilla. Där beläggningen finns har bladet helt torkat. Vad är det och vad gör man?

Upptäckte också den från början varit planterad i en liten plastkruka där rötterna växt utanför givetvis. (Det är en stor planta) Ska man ta bort den krukan ,eller har det ingen betydelse? Rotsystemet verkar också vara stort, alltså ganska proportionerligt.

Någon som vet? Tacksam för hjälp!

Vänligen
Siri
Fenja
Hej Siri!
Den gråvita beläggningen låter som mögel, ta bort alla angripna blad och kasta dem. Om plantan står i vatten låt den genast torka upp ordentligt. Du kan klippa bort den lila krukan så får rötterna bättre rörelsefrihet, är det väldigt mycket rötter kan du klippa bort lite av dessa och kruka om hela växten i ny jord och en större kruka. Om detta inte hjälper så finns det också olika preparat i handeln mot sjukdomar, fråga i en blomsteraffär kan du säkert får hjälp med vad som fattas din planta.
Mvh
Fenaj
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon