EKLO
Hej,

Jag har två krusbärsbuskar som stått lite dumt och skuggigt, så för någon dryg månad sedan fick jag äntligen tummen ur och har grävt och spettat så att de fått ny plats soligare och luftigare.

På det gamla stället hade jag förtvivlat mycket små gröna larver som åt upp varje antydan till blad, jag tror de kallas krusbärsmott?

När jag läst på om dem verkar det som om de övervintrar i jorden, så all jord från gamla stället har jag tagit bort och spolat bort. Buskarna verkar ha överlevt flytten, men frågan är om jag kan förebygga nya angrepp genom att täcka jorden med täckduk i vår - eller hur ska man göra tycker ni?
Bassam
Hej


Den Kan komma litet antal, men Det är normalt och inte skada träd .

H.Bassam


EKLO
Puttar upp (men tack för tankar, Bassam)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon