Planterade två vildkaprifoler i våras, i affären trodde de att de skulle hinna blomma i år, men icke. Trodde de skulle beskäras på vintern, men upptäckte nu att de ska beskäras efter blomning (de blommade aldrig). Så om jag beskär dem nu så blir det inga blommor nästa år heller? De har snurrat ihop sig mycket om varandra, mer än om spaljén, så den ska jag byta ut. Hade tänkt beskära den så att den inte som nu har 5-6 grenar snurrade om varandra. Om det inte går att sära på dem, kan de blomma så tätt sammanvuxna?
Nästa fråga gäller ljus. De står i norrläge, jag trodde att det var anledningen till att de inte blommade. Ska jag flytta dem eller chansa på att de blommar nästa sommar?
De fick någon otrevlig sjuka, bladen blev som dammiga eller mögliga och föll av. Tror de stod för nära väggen, så jag flyttade ut dem så långt det gick. Det har kommit nya gröna blad som finns kvar nu i december. De står nu ca 20 cm ut från väggen, Räcker det? Vad annars kan det vara? Hur förebygga?
Otroligt tacksam för svar! /Nybörjaren