Full version: Paprika & pomelo.
Jojjows
Jag vill så pomelo & paprika men har lite frågor.
1, Ska pomelo kärnorna vara stora? eller hur stora ska dom ungefär vara?
2, Hur varmt ska dom ha?
3, Ska jag lägga ner dom i jorden på något speciellt sätt? Eller ska jag bara trycka ner dom i jorden som vanligt?
4, Kommer det växa frukter på dom om jag har dom utomhus då och då på sommaren?









Tacksam för svar! rolleyes.gif tummenupp.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Peta ner fröerna ca 3ggr fröets storlek i såjord, vattna lite sätt plastpåse över och ställ varmt. Med tanke på att citron har ca 0,5-1cm stora fröer så har nog pomelo minst lika stora fröer.

Bra att veta är dock att pomelo inte är fröäkta = du får inte exakt samma växt som du tar fröerna ifrån och när det gäller citrus kan du få vänta 15år eller mer på frukterna + många sorter brukar behöva sval+ ljus vintervila för att bilda blomknoppar.


Paprika korsar sig lätt kan t.o.m korsa sig med chili så har du tagit frön från en frukt i butiken är det inte säkert avkomman blir exakt lika mamman. Men den kommer sätta frukt redan i sommar ifall du sår nu.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon