theca
här i södra finland, zon 1, ligger drivorna djupa. säkert 60-70 cm snö. den senaste veckan har det varit många + dagar med snödropp och en härlig sol som tillochmed har värmt så det känns. men snödroppe ligger vecko om inte månadsvis bort. läste på nätet ( och här på tråden) att i sverige (hur sydligt?) blommar den redan.
här får vi allt vänta på våren!

oj, såg nu att det redan finns en likande tråd. kanske man kan ta bort denna?
ingrid fuxwall
Tycker nog att våren är här redan - hoppas den stannar kvar.
Snödropparna har blommat länge. Krokusarna har även de börjat visa sin färg - älskar denna årstiden
ninnisky
CITAT (ingrid fuxwall @ 03-03-2012, 21:28) *
Tycker nog att våren är här redan - hoppas den stannar kvar.
Snödropparna har blommat länge. Krokusarna har även de börjat visa sin färg - älskar denna årstiden


det är den bästa av alla årstiderna! Påskliljorna är en bra bit på också! biggrin.gif
Huggorm
Som sagt, den bästa tiden på året. Snön är borta, det har börjat bli lite värme i solen och alla blodsugande insekter sover fortfarande. Hade det bara blivit lite grönska och så vore det perfekt
Tapio
Halaj!

Tapio har kört motorcykel (K 100 RS) idag!

Ååhh! yahoo.gif

//T
theca
VAR bor ni? inte i södra finlan iallafall?
jaj-51
En solig fin lördag i Göteborg.
Krattade skräp i gräsmattan klipte ett träd, snödropparna har blommat en tid och fåt sällskap av två gula krokus.
Nattfrosten fortsätter tyvärr en tid till ...
Huggorm
CITAT (theca @ 03-03-2012, 22:44) *
VAR bor ni? inte i södra finlan iallafall?

Nej, svenska västkusten. Men borde inte södra Finland också få vår? Det ligger ju på ungefär samma latitud som Stockholm, och där har det också varit fina dagar
theca
jo fina dagar har det varit, solen har värmt, snön har fallit ihop, men än så länge finns drivorna kvar. vägarna börjar bli ganska bara.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon